8. Muurtje rond R.K. Kerk. Dit muurtje is alleen in de ZO—hoek begroeid, hier groeien net onder de kop, muurkorstmos (alleen aan de O-kant), muurmos, muurvaren, (17 ex.) en zilvermos (alleen aan de N-kant). Tot nu toe heb ik alleen muurtjes van baksteen, gemetseld met kalkspecie behandeld. Natuurlijk zijn er ook andere typen muurtjes. Zo zullen hele oude, vochtige muren die met cement gemet seld zijn ook wel een begroeiing van mossen en dergelijke kunnen krijgen. Verder kunnen muren gemaakt zijn van natuursteen. En als je een muurtje maakt speciaal voor de plantengroei, dan kunnen leem of een mengsel van oude rundermest met zand of weet ik veel wat ook gebruikt worden als specie. Geen van bovengenoemde soorten heb ik echter gevonden in onze streek. Wel kan ik nog noemen de muur welke is opgetrokken van een zacht materiaal, te denken valt aan een soort gasbetonblokken, aan de west-kant van het eer dergenoemde schuurtje bij Smedekensbrugge. Deze muur is jarenlang geërodeerd door langsspoelend regenwater van ft dakje wat erop rust, op som mige plekken ziin er zelfs al gaten in gevallen. De afvalresten (o.a. van dakbegroeiing, waaron der mos, vogeluitwerpselen, stof) die er tot een humuslaagje zijn geworden, maken het mogelijk dat er hier en daar muurmos, een ander mos, grote brandnetel en straatgras groeien. In totaal heb ik in West Zeeuwsch Vlaanderen zo*n 80 met meer dan alleen mossen begroeide muurtjes gevonden en onderzocht, vooral in Aardenburg, Sluis, Cadzand, Groede, Ijzendijke en Hoofdplaat. Het zijn vooral tuinmuren, maar ook oude muren van gebouwen zijn vaak begroeid, voorbeelden zijn enkele boerderijen en huizen, de kerk in St. Kruis, !t oude postkantoor in Groede, en een oud fort als de Stenen Beer. Verder de gracht muren in Sluis en enkele stenen bunkers (op be tonnen bunkers groeien ook vaak planten, maar al leen in gleuven en gaten met grond erin). Wat ik nog niet gevonden heb zijn stenen bruggetjes en stenen waterputten die met varens of zaadplanten be groeid zijn. Van de specifieke muur- planten die ik hier in West Zeeuwsch Vlaanderen heb aangetroffen zijn al leen muurvaren en muur- leeuwebekje heel algemeen. De gele helmbloem kwam ook nogal een voor, terwijl tongvaren en klein glaskruis hier zeldzaam te noe men zijn. Soorten die ook elders groeien, maar toch karak teristiek voor zonde muurvegetaties te noemen zijn en die ik hier gevonden heb zijn korstmossen, levermossen en mossen, mannetjesvaren, gewone eik varen, liggende vetmuur, muurpeper, kandelaartje, gewone en muurzandkool, bergbasterdwederik, grote leeuwebek, akkerstreepzaad en stijf hardgras. leuk bij het zoeken van oude muurtjes is ook, dat je allerlei leuke binnen plaatsen en oude tuintjes vindt. Leuke soorten die daar veelvuldig groeien zijn stinkende gouwe, nagel- kruid, stijve klaverzuring, hondspeterselieeenjarig bingelkruid, harig knop- kruid en moederkruid. Som mige van deze soorten groe ien ook vaak op muurtjes. Tenslotte wil ik nog wijzen op de diverse stukjes kui tuur die je tegenkomt bij ft onderzoeken van oude muurtjes. Vaak moet je bij ~^/i

't Duumpje | 1980 | | pagina 19