mensen aanbellen om te vragen of je ook even hun kant van een muurtje mag bekijken, wat vaak tot aardige en interessante gesprekken leidt, leuk zijn ook de diverse muurtypes, die vaak ook van dorp verschillen. En waarom zijn er in IJzendijke tuinmuren waar bovenop een laag kalkmortel met glasscherven erin gemetseld is? Was dat soms tegen indringers, of diende het een ander doel?. Zie vervolg op bladzijde 61. DE KRABBEKREEK Inleiding. In het kader van het lopend kroonberoep over de status van "de Krabbekreek" in het plan Buiten gebied van de gemeente Sluis, leek het ons zin nig de beschikbare gegevens eens op een rijtje te zetten. In dit plan staat de Krabbekreek opgevoerd als landbouw gebied, terwijl de natuurbescherming dit terrein de status van beschermd natuurge bied wil geven. Dit betekent, dat de boeren die dit gebied in gebruik hebben, op de oude voet door mogen gaan, maar op geen enkele ma nier veranderingen in dit gebied mogen aanbren gen. Dan zal dit gebied gespaard kunnen blijven van veranderingen als het scheuren van de wei landen, het ingebruik nemen van het riet gedeel te, ophogen van de lage, natte gedeelts langs de watergang. Veel kreken en kreekjes zijn opdeze manier al verdwenen of sterk in waarde gedaald. Een reden temeer om de laatste restanten van dit verdwijnend landschapstype te behouden. Een land schapstype, dat ons blijvend herinnert aan de ontstaansgeschiedenis van deze streek en zodoende naast de landschappelijke ook een kuituur his- toriese waarde vertegenwoordigt. Een beschrijving van "de Krabbekreek" De Krabbekreek ligt een 1500 meter ten oosten van Sluis, verscholen in het akkerland. In het zui den wordt het gebied begrensd door de weg Sluis- Draaibrug en in het noorden loopt de watergang over in het Uitwateringskanaal. Het gebied be staat uit een tot een 4-5 meter brede watergang terug gebrachte kreek met aanliggende wei landen. Deze bevinden zich aan beide zijden van de watergang. De weilanden lopen langzaam af naar -37-

't Duumpje | 1980 | | pagina 20