Ook dit jaar wil ik de eerste aankomstdata van onze zomervogels weer verzamelen. Op de eerste plaats voor ons zelf (Avifauna e.d.); op de tweede plaats voor het landelijk verslag dat elk jaar door Boh loos uit Utrecht wordt sa mengesteld. Graag zie ik daarom voor 15 juli graag elke waarneming (al is het maar van één soort) onder vermelding van soort, 'aantal, plaats en datum met "belangstelling tegemoet. Dus laat u het weten wanneer u de eerste "boeren zwaluw, gierzwaluw, visdief, grasmus, nachte gaal, koekoek etc. zag of hoorde!.1! Eric Marteijn, Oranjestraat 11 4-515 CA IJZENDIJKE Na de relatief koude en (dus) slechte weerpe- riode van eind april "brak in "begin mei over en langs ons landje de voorjaarstrek nogmaals zeer massaal los. (ook half april waren er en kele fantastisdhe trekdagen!) He"bt u ze ook gezien die duizenden zwaluwen en gele kwik staarten? Al die "bruine kiekendieven, Wiele walen, purperreigers, putters, paapjes, rood staarten, tapuiten en vliegenvangers?? Ikzelf telde er vele tienduizenden. Graag zie ik alle aanvullende waarnemingen van deze doortrekkers van u, op papier toevertrouwd, tegemoet. Elke losse waarneming met alle ge gevens over plaats, tijd, soort, aantal, da tum en trekrichting kan een leuke aanvulling zijn. Ze zullen te zijner tijd in een verslag verschijnen in ons "blad. Zijn er mensen die iets weten of er elders in ons land ook mas sale doortrek van bepaalde soorten heeft plaats gevonden? Graag zou ik ook hierover alle in formatie willen hebben. Ik weet dat ik weer eens veel vraag maar ik zou u er erg dankbaar voor zijn en met mij nog ve len! Eric Marteijn, Oranjestraat 11, IJzendijke -50- Ooievaarsnesten op St. Anna en Cadzand-Bad. Tot op dit moment werd het nest op St. Anna slechts enkele malen in april bezocht 6.00 uur fs morgens); op Cadzand heeft een paar op 29 april ongeveer een kwartier op het nest gestaan. Op 1 mei werd het nest weer bezocht gedurende een kwartier. Verder geen enkele broedaktiviteit. Jammer,volgend jaar hopelijk beter. Sjaak Herman. (mei 1980) Een nieuwe ontwikkeling in het voorkomen van slachtoffers van hoogspanningsleidingen is de "uitvinding" van de "vogelkrul", die de dra den beter zichtbaar maakt". Door het R.I.N. (Rijksinstituut voor Natuur beheer) werd enkele jaren gelden het aantal draadslachtoffers geschat op één miljoen. Een onderzoek door Jan de Jong met deze vo- gelkrullen heeft verrassende resultaten op geleverd Gemiddeld bleek ongeveer 75% minder slacht offers gevonden te worden bij gebruik van deze krullen. Indien deze krul zfn toepassing zou kunnen vinden door geheel Nederland zou dit een be hoorlijk verbetering zijn. Alhoewel mén hierbij wel moet bedenken dat men hier symptonen bestrijdt en niet de kwaal -51-

't Duumpje | 1980 | | pagina 27