jacht op westerschelde Even terug naar de Stierskreek, en als klap op de vuurpijl: de visotter, naar ik mij heb la ten vertellen zou dit zeldzame en prachtige dier nog in de Stierskreek rondzwemmen, als het zo is dan mogen we daar wel erg trots op zijn en alle mogelijke moeite doen om' dit, toch u nieke dier, want er zijn er niet veel meer, in onze streek voor uitsterven te behoeden. De visotter gaat trouwens in heel W-Europa sterk achteruit. Wezels (Muushondjes) en her melijnen zijn niet zozeer dieren die onlos makelijk met het water verbonden zijn, maar die je toch af en toe aan de kreek kunt zien Hermelijnen zijn nogal zeldzaam. Wezeltjes kom je wel vaker tegen, even als haas en wild konijn. Toch ook nog iets over wat er zoal bij het water aan planten-groei te vinden is: zoals riet, gele lis, grote en kleine lisdodde, hoornblad, wilg, vlier, wilgenroosje, kortom te veel om allemaal op te noemen. Geen enkel artikeltje kan volledig zijn, ook dit niet. Het gaat vooral om, dat de Aarden- burgse kreken op natuurgebied, heel veel te bieden hebben, vooral voor de gene die er voor open staat. •L'aten wij er met zfn allen voor zorgen dat het zo blijft, zodat we er met z'n allen nog voor lange tijd van mogen genieten. Sonja Kegel. Overgenomen uit de jubileumkrant van de Aardenburgse hengelsport vereniging ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze vereniging. 18 De Westerschelde is een estuariumgebied zoals we in Nederland geen tweede kennen. Het is een centraal gelegen arm, met daar omheen bij laag water droogvallende slikken, stranden, zand banken en niet in de laatste plaats schorren. Eén van die schorren is het Verdronken Land van Saeftinghe. Dit zeer uitgebreide brakwater- getijengebied is van nationale en internatio nale zeldzaamheid. Veel van de genoemde ge bieden kunnen fungeren als hoogwatervlucht- plaats: gebieden waar vogels zich kunnen terug trekken voor het opkomende water. De Westerschelde vormt een onafscheidelijk ge heel met andere (voormalige) zeearmen zoals Grevelingen, Haringvliet, Oosterschelde e.a. Een gebied dat samen het Deltagebied genoemd wordt, eigenlijk ten onrechte. In december 1974 verscheen er een publicatie van Saeijs en Baptist, getiteld: De internationale betekenis van de Deltawateren voor vogels"Hierin wordt het Deltagebied getoetst aan internationaal er kende normen, die voor een aantal vogelsoorten uit de groep van de eenden, ganzen, zwanen en een aantal steltlopersoorten, zijn vastgesteld. Wanneer een vogelsoort een bepaald aantal in een gebied overschrijdt, dan is dit gebied van internationaal ornithologisch belang. Er dient dan ook gestreefd te worden naar het behoud van deze gebieden. In het rapport worden diverse soorten opgesomd die.deze criteria overschrij den, waarmee dus is aangetoond dat de Wester schelde een zeer belangrijk gebied is voor vo gels. Voor ten minste 16 soorten kan het Westerschelde gebied van internationale betekenis worden ge- -19-

't Duumpje | 1980 | | pagina 11