noemd. Dit wil echter absoluut niet zeggen dat het gebied voor andere soorten niet belangrijk zou zijn! Een en ander is gebaseerd op gege vens uit het telseizoen ,72/,73 en op gegevens van recente datum. Enkele voorbeelden van vogelsoorten, die in belangrijk groot aantal in het Westerschelde- gebied voorkomen, staan hieronder met aantal len vermeld. Smient 19800 Pijlstaart 6700 Scholekster 17600 Tureluur 9200 Ondanks deze feiten vinden er in dit gebied aktiviteiten plaats die zeker niet ten goede komen van de vogels. Een ervan willen we hier nader bekijken, nl. de jacht, met de verschil lende kanten ervan. Jacht staat de laatste tijd meer en meer ter discussie. Deze discussie valt in het alge meen positief uit wanneer de jacht gebruikt wordt als een middel om schade aan b.v. de landbouw te voorkomen of te beperken. Bij jacht op de Westerschelde kan hier echter geen sprake van zijn. Vogelsoorten die in de jachtwet genoemd worden, kunnen, zolang ze buitendijks zitten, op geen enkele manier schade aan wie of wat dan ook berokkenen. Ons insziens werkt jacht hier zelfs net omgekeerd. Wanneer er immers geschoten wordt op b.v. een groep Wilde Eenden, dan zullen er mis schien een paar geraakt worden. Het overgrote deel van de groep vliegt weg naar een plaats waar ze zich veilig achten. Dit kan in som mige gevallen best een gebied zijn wat bin nendijks gelegen is. Landbouwgronden dus! Aparte vermelding dient hier de ganzenjacht. Deze zeer omstreden vorm van jacht vindt ook plaats in het Westerschelde-gebied, o.a. in Saeftinghe. -20- Weliswaar is de jacht arleen geopend s morgens tot 10 uur, toch kan jacht in dit tijdvak leiden tot enorme verstoring in het dagelijks ritme van de ganzen. Een maal op de wieken komen ganzen niet vlug terug tot rust. En nogmaals; wat voor schade of last kunnen ganzen in dit gebied doen Dit geldt ook voor o.a. Wintertaling, Pijlstaart, Smient en vele andere soorten. De jacht op de Westerschelde wordt hiermee een bijzonder twijfelachtige zaak. Er is geen sprake van een of andere beheersjacht. We kunnen er maar een woord voor vinden; PLEZIERJACHT JJ Dat zo iets nog kan voorkomen is een hoogst bedenke lijke zaak. Toch zeker wanneer ook de volgende aspecten in ogenschouw worden genomen. Het Westerschelde-gebied is een uitgestrekt vlak gebied. De jagers zullen de vogels dus niet ge makkelijk dicht kunnen benaderen. Dit houdt auto matisch in dat vanaf grotere afstand geschoten zal worden. Vanzelfsprekend wordt de kans dat de vogels alleen maar worden aangeschoten aanzien lijk vergroot. De vogels kunnen dan meestal nog verder vliegen, maar zullen nog urenlang een doodstrijd moeten voeren. Regelmatig worden der gelijke jachtslachtoffers aangetroffen, vooral in Saeftinghe en op de verschillende zandplaten. Bovendien kunnen deze vogels een haard gaan vor men voor Botulisme, zeker wanneer ze in binnen- dijkse gebieden terecht komen. Dit houdt in dat voorkomen moet worden dat vogels worden aange schoten. Dit kan alleen maar bereikt worden door algemene stopzetting van (fe jacht Tot nu toe hebben we het alleen gehad over gan zen en eenden. Maar er zijn natuurlijk nog veel meer vogels in de Westerschelde. O.a. de zeer belangrijke groep van steltlopers. Jacht op steltlopers is niet toegestaan, maar toch heeft jacht, al is deze niet specifiek op steltlopers gericht, ook op deze vogels een nadelige invloed. Veel steltlopers maken gebruik van schorren, slikken en plaatcomplexen die in de Westerscheid® -21-

't Duumpje | 1980 | | pagina 12