KNOTNIEUWS Zoals, het vroeger was, zo zal het nooit meer ztjn Bind oktober gaan we weer knotten: het is de bedoeling om iedere 2 weken op zater dag uiteraard ijs en weder dienende van 9 tot 5 uur een aantal knotbomen te redden van de ondergang. Dit seizoen zullen we ons wat meer rich ten op de kleinere groepen en zelfs so litairen. Allereerst beginnen we op Heille, alwaar ons 3 groepen (31, 5 en 2) wachten, die vorig seizoen wegens tijd gebrek niet meer gedaan konden worden. Verder nog een 15-tal knotwilgen tussen Groede en Oostburg. Ook heeft de Herv. Kerk te IJzendijke ons gevraagd, de lindeboom rond de kerk te willen snoeien; wellicht kan dit samen met de padvinders gedaan worden. Iedereen is van harte welkom "Duumpjes"- lid of niet Voor vervoer kan eventu eel gezorgd worden. Opgaven aan: sjaak Herman Kloosterstraat 16 Sluis Tel. 01178-1744. 12 Deel 2. In het eerste deel is beschreven, hoe de boer en de natuur zich "aan elkaar aanpasten". Dit lang zame proces van aanpassing en verandering had tot gevolg 1. dat iedere oorspronkelijke ontwikkeling van de natuur verloren ging, 2. dat de natuurlijke verscheidenheid sterk toenam Deze natuurlijke verscheidenheid bereikte zijn hoogtepunt aan het eind van de negentiende eeuw, en is sindsdien in steeds sneller tempo aan het verminderen. Voor deze omgekeerde ontwikkeling zijn niet alleen de boeren verantwoordelijk. De invloed van steden, industrie, wegen, recrea tie en dergelijke op de natuur werd steeds in dringender. Allerlei soorten vervuiling vermin derde de kwaliteit van de natuur en vele, vele natuurgebieden zijn van cfe kaart geveegd. Enkele voorbeelden uit de streek: de Savoyaardsplaat is opgeofferd aan de DOW, de velduil in de Zwarte Polder aan de recreatie, dijken worden afgegraven of verhard. De ontwikkelingen in het boerenbedrijf hebben ge leid tot een diep-ingrijpende verandering van het landschap en tot een snelle, vaak onomkeerbare verarming van de natuur. Hieronder volgt een lang niet volledige lijst van oorzaken van deze ver andering en verarming. - Holbollige weitjes werden geëgaliseerd, weiden werden gescheurd, de grond werd diep ontwaterd, houtwallen werden opgeruimd, de kavels werden vergroot. - kunstmest werd overvloedig gebruikt. 13

't Duumpje | 1980 | | pagina 8