Zoals, het vroeger was. zo zal het nooit meer zijn In de daaropvolgende weken "bleef het weer herfstachtig, zodat er nauwelijks sprake was van enig herstel. Half juli waagden nog tien paartjes Visdieven een broedpo- ging, waarvan nog vijf jongen vliegvlug werden. Langzamerhand begon de vogelbe volking zich te wijzigen. De broedvogels waren niet meer alleen. Duizenden Noordeu- ropese steltlopers deden de Hooge Platen aan op weg naar hun overwinteringsgebieden. Bonte stranlopers, Wulpen, Rosse grutto's en Zilverplevieren verzamelden zich met hoogwater op de Bol om het keren van het tij af te wachten. Het vertrek van de sterns luidde defini tief een ander seizoen in, met een andere vogelbevolking; het broedseizoen was weer voorbij Rene Beijersbergen. -36- Slot In mijn ijver om van de gevolgen van het EEG-be- leid duidelijk uit de streek aan te wijzen, ben ik met het voorbeeld van het Erasmusbos in de fout gegaan. Het Erasmusbos is niet op een mar ginale grond geplant. De geschiedenis is anders dan ik wist. Het Waterschap heeft indertijd een waterbeheersingsplan gemaakt voor WZVl. Voor de uitvoering daarvan kreeg het subsidie van het rijk en van de EEG, op voorwaarde dat ook een be paald aantal hectaren beplant zou worden. Daar heeft het waterschap zoveel mogelijk de gronden gebruikt die het in bezit had. Maar het kwam en kele tientallen hectaren tekort. De oude kinder loze Erasmus wilde een soort natuurbescherming geven aan zijn grond. Het Waterschap kocht die grond en droeg haar over aan Staatsbosbeheer. Het beleid (verhoging van de produktiviteit d.w.z. minder hectaren maar meer per hectare) kan in de Knokkert wel degelijk worden uitgevoerd. Het is moeilijk om in WZVl voorbeelden te vinden van marginale landbouwgronden (die, "dus" afge stoten zouden moeten worden en afgedragen aan natuurbescherming, defensie, toerisme e.d.). Eerder een soort omgekeerd proces vindt hier plaats. Grote opbrengsten per hectare zijn hier bijna overal mogelijk, en alles wat nog geen ak ker is, wordt zo gemaakt. Daar gaan de laatste weiden! Ook de onmogelijkheid om een gemengd be drijf te blijven voeren leidt hiertoe. Dit laatste hoofdstuk gaat over de reactie van de natuurbescherming op de huidige ontwikkelingen in het boerenbedrijf. Hiervoor worden de natuur beschermers in 3 groepen verdeeld: de bloempot ten, de kabouters, de politici. -37-

't Duumpje | 1980 | | pagina 20