golven in NO langstrokken. Slechts één waarneming van 5 zwanen, die niet op soort konden worden gedetermineerd. Een enkele rotgans en aalscholver. Erg leuk was de waar neming van een adulte sneeuwgans (witte fase) op 7 mei. Deze werd eerst te Groede gesingaleerd en enkele minuten later op de telpost te Breskens. De vogel vloog zeer laag over de hoofden van de waarnemers met grote snelheid in oostelijke richting. 3. Stootvogels Het weekend in april gaf sterke doortrek te zien langs de kust, niet bij de vuurtoren, maar wel bij de Zwarte polder. Daar staken tientallen sperwers, buizerden en bruine kiekendieven de zee over. Bij Hoogweg werd een trekkende rode wouw waargenomen. In de periode in mei werd een 40-tal trekkers waargenomen: Torenvalk 10, Bruine kiekendief 24, grauwe kiekendief 1, boomvalk 4visarend 1 4Steltlopers Het wekend van 12-13 april gaf weinig trek van deze groep te zien (hoewel men hierbij wel in 't achterhoofd dient te houden, dat veel trek van steltlopers s nachts plaats vindt) Wat regenwulpen, en enkele witgatjes en kluten was alles. In mei echter werden voor Breskens op iets meer dan 50 uur ongeveer 15.000 steltlopers genoteerd, verdeeld over 21 soorten. Het werkelijke aantal ligt vele, vele malen hoger, daar zeker op het hoogtepunt slechts een fraktie geteld is. Topdag was zaterdag 3 mei. Het woei 6/7 uit NO met aanvankelijk harde regen. Een continue stroom van met name tureluurs, groenpootruiterszilverplevieren, kanoetstrandlopers en rosse grutto's trok laag over de golven en de aangrenzende kuststrook in oostelijke richting. Tussen 6 en 7 uur trokken minimaal 10.000 ex. langs. De trek was fenomenaal en onmogelijk met de weinige mensen (1, later 2) te tellen en vast te leggen. Er kon dan slechts globale aantallen genoteerd worden en de meest voorkomende soorten gedetermineerd. De trek vond de gehele dag plaats, maar werd per uur minder, (van 14 tot 15 uur nog 380 ex) In de periode erna was nog dagelijks steltlopertrek -15-

't Duumpje | 1981 | | pagina 17