3. Enkdle. kommdntaAdn Het bovenstaande overzicht mogen de lezer een indruk geven van de grootsheid van de voorjaarstrek langs de kust van West Zeeuws Vlaanderen. Een volledig beeld geeft het allerminst, al was het alleen maar omdat veel soorten in het overzicht niet genoemd zijn. Het was een beperkte tel periode en lang niet alles kon worden genoteerd. Maar weet, dat er voorjaarsdagen zijn met ononderbroken stromen van vinken, kneutjes, veldleeuwerikken, piepers; met hoger ringmussen, met groepen fladderende kauwen, roeken, zwarte kraaien. Dagen waarop je hoorndol wordt van tegelijk roepende putters, boompiepers, rietgorzen, kepen - en intussen tel je 70 tureluurs, 3 witgatjes en 12 wat zag ik? De trek van de lijsterachtigen (Turdidae) en van de zangers (Sylviidae) speelt zich hoofdzakelijk 's nachts af. Dat merk je "de volgende dag": ineens is het hele duin vol fitissen, in eens zitten er in West Zeeuws Vlaanderen honderden paapjes, ineens barst het van de vuurgoudhaantjesvliegenvangers, roodstarrten, een boerenhof met twintig zanglijsters. Dat je zoiets hier in West Zeeuws Vlaanderen waar neemt is alleen maar een kwestie van goed opletten, of komt dat ook doordat er iets bijzonders is aan (de kust van) West Zeeuws Vlaanderen i.v.m. de voorjaarstrek? Dat langs de kust de vogels in het voorjaar gekoncentreerd langs trekken lijkt ons zeker. Maar doen alle soorten dat, de dag- en nacht trekkers? Hoe relatief is deze koncentratie? Wat trekt er door bij de Braakman, bij Antwerpen, over zee? Is deze koncentratie langsheen heel de belgische kust te zien? Al vanaf Cap Griz Nez? En tot waar loopt die door? Veel stoot- vogels, reigers, kievitten staken vanaf de Zwarte polder over naar Walcheren. Zwaluwen en andere kleintjes nemen vaak de bocht bij Breskens en volgen de Westersc'helde kust naar het oosten. Naast deze en dergelijke vragen liggen er vragen die misschien minder met West Zeeuws Vlaanderen te maken hebben. Bij wat voor weersomstandigheden en in welke metereologische toestand in West Europa valt de messte trek waar te nemen? Veel trek wordt waargenomen in de eerste ochtend uren, maar van de zwaluwen worden ook grote aantallen tegen de avond gezien. Ligt dat aan toevallige omstandigheden of is dat een struktu- reel gegeven? Hoe hecht zijn gemengde groepen steltlopers, waarvan je toch zou verwachten dat de verschillende soorten -19-

't Duumpje | 1981 | | pagina 21