OUDEJAARSDAG AAN DE ZWARTE POLDER Oudejaarsdag is een dag, waarop het goed is, langs het stranddoor de polderof waar dan ook te zwer ven. Thuis moeten dan zoveel zaken geregeld worden, dat je beter kunt wegwezen. Vandaar... De Zwarte Polder tussen Cadzand en Nieuwvliet is een klein poldertje, in open verbinding met de zee. Een soort Texelse Slufter, maar dan veel kleiner. Er lopen wat kreken door en het is begroeid met gras, lamsoor en andere lage kruiden. Op de smalle duin- reep groeit duindoorn en voor de ingang ligt een slikterreintje met in de winter de bekende bezet ting: meeuwen, bontjes, drieteentjes, scholeksters, steenlopers, zilverplevieren en af en toe een ver rassing. Kortom een stukje gevarieerde natuur, waar je "gewoon" even naar toe moet, als je in de buurt bent. Het heeft bij elk weer en in elk jaargetijde zijn eigen sfeerD Bij storm of bij rustig weer, 's morgens of 's avonds, in het voorjaar, 's winters, altijd het zelfde, altijd anders. Daar loop je dan op de laatste dag van het jaar; maar is dat dan zo'n bijzondere dag? De zee is de zee van gisteren en van morgen. Die kent alleen: zijn ritme van ab en vloed. En de duinen liggen er net als een maand geleden. Hoogstens is er wat afgekalfd bij de laatste storm. En de drieteentjes pikkeren hun voedsel bij elkaar, onbewust van wat er in de mensenmaatschappij achter de duinen aan de hand is. De scholeksters laten af en toe horen, dat ze er zijn en bij vloed overtijen ze samen met de drie teentjes op de op wintervoor geploegde akker achter de dijk Het was ruw weer geweest, die dag. Harde noordenwind met sneeuwbuien. Alles was, zoals het in dit soort verhalen hoort, bedekt met de "Witte Wade van Ko ning Winter". Het is dan wonderlijk bij afgaand water langs de zee te lopen, op het natte zand. Net of het daar een ander klimaat is. Boven zee hing een geheimzinnige blauwzwarte lucht en in de

't Duumpje | 1981 | | pagina 8