De gewone grootoorvleermuis behoort weer tot de kleinere soorten, is wat minder algemeen dan de vorigen en verblijft ook in bomen overdag. Zoals de naam al doet ver moeden, heeft deze soort aanzienlijk grote oren. Dit voorjaar is een dood aangetroffen exemplaar uit Aardenburg opgenomen in de kollektie van het Zeeuws Biologies Museum. In onze streek zouden mogelijk nog de rosse vleermuis en de grijze grootoor vleermuis kunnen voorkomen. Van deze laatste zijn waarnemingen uit Oost Zeeuws Vlaanderen bekend. Vroeger werden vleermuizen soms massaal vernietigd, omdat men ze zag als vertegenwoordigers van duivelse machten. Tegenwoordig zijn er andere redenen, die de vleermuizen in hun voortbestaan ernstiger bedreigen. Oorzaak van de schrik barende teruggang is te vinden in de aantasting van hun (en ons) milieu. Het gaat dah vnl. om het massale gebruik van chemiese bestrijdings middelen, waardoor het voedsel van de vleermuizen wordt vernietigd of vergiftigd. Naast deze belangrijke oorzaak is ook het gebruik van chemiese hout conserverings middelen tijdens restauraties van gebouwen desastreus voor vleermuizen. Hele kolonies zijn hierdoor soms vernietigd. Verder zijn verblijfplaatsen als mergelgroeven, kelders, zolders van kerktorens, spouwmuren om allerlei redenen onbewoonbaar gemaakt. Ook het kappen van holle bomen heeft zomer en winter verblijfplaatsen van vleermuizen vernietigd. Van de 17 inheemse soorten zijn er een aantal verdwenen, waar onder de hoefijzer neuzen en zijn er andere duidelijk schteruit gegaan in Nederland. Slechts enkele soorten kunnen zich op een redelijk aantals nivo handhaven. Deze ontwikkelingen hebben geleid in 1973 tot het wettelijk beschermen van de vleermuizen. Dat betekent, dat ze niet gevangen mogen worden, noch gedood. Ze mogen ook niet in hun schuilplaats gestoord worden, logies want dat kan ernstige gevolgen hebben voor hun overlevingskansen. Vleermuizen vinden vaak een schuilplaats in of rond het huis. Soms gaat het zelfs om hele kraam kolonies. Mocht U daar om de een of andere reden niet van gediend zijn, bv. door de aanzienlijke hoeveelheden uitwerpselen die daarvan in de buurt worden gevonden, neem dan niet de beslissing om het uitvlieggat dicht te maken ofzo. U kunt dan het beste kontakt opnemen met iemand van Staats Bosbeheer of ondergetekende, zodat ze op een zo goed mogelijke manier verwijderd kunnen worden. -16- Om de vleermuizen stand weer op peil te brengen is er meer nodig dan wettelijke bescherming alleen. Iedereen kan daar een bijdrage aan leveren door de volgende aanwijzingen ter harte te nemen: verontrust vleermuizen zo weinig mogelijk - bied de vleermuizen als het even kan een onderkomen, door hst open laten van geschikte donkere, vochtige ruimtes, door het plaatsen van vleermuizen kasten, het laten staan van holle bomen- gebruik zo weinig mogelijk hout conserverings middelen. Mogelijk kunnen we in de nabije toekomst dan weer spreken van een toenemende vleermuizen stand. Thijs Kramer. Gebruikte literatuur: |De nederlandse vleermuizen1- A.Punt e.a. KNNV wet. med. nr. 104 'Bescherm onze inheemse vleermuizen'- uitgave van CRM 'Elseviers zoogdieren gids' - Mr. A.Hvan den Brink. WaaA komt oj kwam de. BOOMKIKKER nog voqsl? Deze zomer wordt er door 2 mensen verbonden aan het RIN een onderzoek gedaan naar de boomkikker. Doel daarvan is te komen tot een advies voor een ze goed mogelijk beheer van natuurterreinen in WZV1.gericht op het behouden of maken van een zo gunstig mogelijk milieu voor de boomkikker.' Daarvoor zijn zoveel mogelijk gegevens nodig over waar de 'hagepuut' nog voorkomt of voorkwam. Dit is dan ook een dringende oproep aan iedereen, die wel eens een boomkikker is tegen gekomen dat te melden aan Jan de Zwart:01170-3021 -17- Laatvlieger

't Duumpje | 1981 | | pagina 10