KNOTVERSIAG SEIZOEN 1981 - 1982 Het knotwerk van het vorig seizoen speelde zich voornamelijk af rond Aardenburg en vooral rond Heilleomdat 1t Duumpje hier nog niet zoveel gewerkt had en omdat er veel achterstallig onderhoud was. Dit seizoen zullen we op de oude voet verder gaan, omdat we nog enkele afspraken van vorig seizoen hebben na te komen Het vorig kapseizoen hadden we bijna elke zaterdag geknot: dit is gebleken wel wat teveel geweest te zijn, gezien de niet denderende opkomst. Afgesproken werd in principe elke 14 dagen te kappen. Op 22 november 1980 zijn we dan begonnen op Heille aan de Roomspolderdijk, waar 7 tronken al jaren op ons stonden te wachten. Dit objekt konden we op 20 december vaarwel zeggen, om ons vervolgens op 2 tronken met geweldig zware gewaaien (natuurlijk populieren) aan de Zuider- bruggevaart te storten. Dit was zonder uitzondering werk voor de pas nieuw aangeschafte motorzaag, die nu kon laten zien wat hij waard was. Hij had er geen enkele moeite meel De aankoop van de nieuwe zaag was noodzakelijk omdat er aan de oude (als 2e hands gekocht in 1974) een dure reparatie uitgevoerd moest worden. Verder bood hij enkele bescherming tegen zgn1 kickback1 en kettingbreuk. Op Heille hadden we nog een 3e afspraak lopen van een 30-tal knotten, maar deze zouden nu in eigen beheer geknot worden. Op 27 december verruilden we de grensstreek voor het binnenland om bij de fam. Nortier in de Veerhoek 10 wilgentronken te kappen. Het werd een geslaagde dag: schitterend weer, goede opkomst, hulp van de 'jongens' van Nortier, koffie tussen de middag en na afloop kregen we nog een verfrissing met een stuk koek. Kort om een knotdag om in de annalen van de vereniging bij te schrijven. Aangezien we bovenstaande tronken in 1 dag konden doen, werd op 3 januari begonnen aan de IJdenwalleweg te Aarden burg waar 2 stuks gekapt werden en vervolgens naar de Eedeweg net buiten Aardenburg waar 3 knotwilgen, ingeklemd tussen twee percelen landbouwgrond met smart op ons stonden te wachten. Door de geringe opkomst en het slechte weer konden op deze dag slechts 5 stuks geknot worden. Op 17 januari werden bij de Eedeweg vlakbij Eede aan de Dopersdijk 2 stuks geknot, waarna we de Biezen zouden induiken om er voor de rest van het seizoen (bijna) niet -18- meer uit te komen. Begonnen werd 's middags in de Biezenstraat met een 7-tal knotten, waarvan de takken vervaarlijk over het huis van de eigenaar hingen. Deze kneep 'm als een oude dief, dat de zware takken door z'n dak zouden vallen. Maar onze ploeg is zo langzamerhand door de wol geverfd, zodat de schade beperkt bleef tot een gebroken mustertpèrt en een afmaakplank. Dit karwei werd op 31 januari geklaard, waarna we een paar huisnummers verhuisden om 12 knotwilgen te kappen. Het knotten blijkt altijd gepaard te gaan met een handicap: is het geen steile dijk, waaraan de knotten staan, dan is het wel een diepe sloot of dicht bijgelegen bebouwing. Hier was de handicap een wei waar varkens in gelopen hadden. In plaats van een grasmat was het een modderpoel. Enfin, we lieten ons niet uit het veld slaan en op 14 februari konden we naar de buurman overstappen om een 20 tal knot wilgen te knotten. Hier leek het erop dat er onder ideale omstandigheden geknot zou kunnen worden, edoch de handicap kwam weldra opdoemen en wel in de vorm van 2 paarden, die elke gekapte tak dankbaar in ontvangst namen en de voor hen malse takken naar binnen werkten. Het was dus zaak alles effenop op te ruimen. Door het slechte weer en waarschijnlijk daardoor geringe opkomst konden we op 14 maart het eigenlijke seizoen afsluiten met nog 2 tronken aan de Verlorendorpweg op Eede. We moesten echter nog één afspraak nakomen en wel het snoeien van 11 leilinden bij de Ned. Herv. Kerk in Ijzendijke. Alhoewel dit werk eigenlijk niet met onze opzet strookt héb ik gemeend dit toch te moeten doen om ons in wat bredere kring bekendheid te geven. Op zaterdag 21 maart hebben we op een morgen met hulp van 4 man van de "gemeente" het "kerkewerk" geklaard. Halverwege het werk kregen we nog koffie aangeboden in de consistorie. Dit seizoen week belangrijk af van de voorgaande voor wat de behandeling en afzet van het hout betrof. Werden vorige jaren vele takken nog met de hand afgezaagd en slechts een deel met de motorzaag, zo zagen we het afgelopen seizoen, dat er bijna uitsluitend met de motorzaag geknot werd. Dit had 2 oorzaken: nl. de takken waren te zwaar voor de handzagen en de nieuwe motorzaag die het altijd deed. Verder is de afzet van meter stukken voor 100% aan particulieren verkocht, hetgeen in het vorige seizoen slechts sporadisch voorkwam. Hierdoor konden we twee vliegen in 1 klap slaan:het hout werd -19-

't Duumpje | 1981 | | pagina 11