NATUURRESERVAAT HET ZWIN In ons biologisch station werden in 1980 2941 vogels geringd van 65 verschillende soorten. Enkele interes sante terug meldingen: - de vier wilde ooievaars, die in september gedurende een drietal weken in het reservaat verbleven werden geringd in Schoonerwoerd(Zuid Holland)dit betrof de vier jongen van één van de nog maar acht resterende Nederlandse broedparen van die soort. Het vijfde exemplaar is afkomstig van het Ooievaarsdorp in Liesveld (dit betreft een herinplanting aldaar) - een rosse grutto in het Zwin geringd op 26 april '74 werd in Siberië bij de Avam rivier teruggevangen. Dit is een afstand van 6000 km in het noord oosten. - Een in het Zwin geringde kokmeeuw(op 29 januari 1972) werd teruggevangen in Estland op 30 juni 1980. Ook werd een kokmeeuw afkomstig van het Zwin in Finland aangetroffen. Vanaf 5 april broeden er 5000 paar kokmeeuwen in het Zwin. Er worden ook regelmatig tot 5 zwartkopmeeuwen gezien. Eveneens vanaf 5 april zijn de visdiefjes terug in de broedkolonies die zich op de eilandjes in de vijvers in het reservaat bevinden. De maanden maart en april zijn een uitstekende periode om terugkomsten van zangvogels en steltlopers te note- teren. Veel soorten overwinteren namelijk in Afrika. In het Zwin noteerden we de volgende eerste data: gele kwikstaart 28/3, vanaf 21/4 noteerden we ook geregeld engelse gele kwiks. fitis en boerenzwaluw 29/3 gekraagde roodstaart 31/3 oeverzwaluw 5/4 purperreiger 9/4 nachtegaal 13/4 boompieper 19/4 oeverloper 22/4 De conservator, -24- Guido Burggraeve PADDESTOELEN VAN WEST ZEEUWS VLAANDEREN André de Meijer houdt zich weeral enkele jaren intensief met paddestoelen bezig. Onze vereniging heeft hem in staat gesteld een overzicht van de paddestoelen te publiceren, die tot nu toe in Zeeuws Vlaanderen werden gevonden. Dit is gebeurd in de vorm van een brochure, die 27 pagina's telt, waarvoor als basis heeft gediend een inventarisatie, die door André sinds eind juni 1980 is uitgevoerd in de bosjes van West Zeeuws Vlaanderen. Het ligt in de bedoeling, dat er na verloop van tijd een zo volledig mogelijk- overzicht van zijn hand verschijnt en die alle bekende paddestoelen van Zeeuws Vlaanderen omvat. Daar is hij op dit moment heel hard mee bezig. In dat kader is dit overzicht ook geschreven. De 300 soorten, die hierin worden genoemd zijn waarschijnlijk nog lang niet alle paddestoelen die hier voorkomen. De resterende soorten zullen voor een groot deel gezocht moeten worden in de biotopen, waar hij nog niet of nauwelijks aan toe is gekomen: graslanden, onbeboste duinen, mest, brandplekken e.d. De uitgave is in een beperkte oplage verschenen om andere mansen, die ook (zo af en toe) naar padde stoelen zoeken wat weg wijs te maken in de soorten en waar ze gevonden worden. Met de Elseviers paddestoelengids erbij kun je al een heel eind komen. De resultaten van je bevindingen zijn altijd bij hem welkom en ook als je er niet uit komt kun je bij hem terecht: Turkeijeweg 8, IJzendijke. Vanuit mycologies oogpunt is De Plaote het meest waardevolle bos gebleken in West Zeeuws Vlaanderen. Bijzondere paddestoele soorten konden door het hele terrein wel gevonden worden, maar het grootste aantal werd aangetroffen op de lage plekken, die na aanhoudende regen onder water staan. Omdat het gebied ook voor hogere planten van belang is, pleit André voor het in beheer nemen door de natuurbescherming van het gebied om i grondwaterstand verlaging, chemiese distel bestrijding en zandafgravingen in het vervolg te voorkomen. De paddestoelen uitgave is te verkrijgen door f 2,50 te storten op ons gironummer (achterin)Qnder vermelding van paddestoelen brochure -25-

't Duumpje | 1981 | | pagina 14