badgasten Terwijl ik op 16 juni zingend over de dijk naar de boot loop, merk ik ter hoogte van de radarpost, dat een boeren zwaluw alsmaar vlak voor me langs scheert. Is het steeds dezelfde? Ja, dat blijkt. Ik loop gewoon door en de vogel schuift gewoon mee. Zoals ze dat vaak doen: lus na lus vliegend, beurtelings aan de ene en de andere zijde van de dijkMaar waarom stak deze vogel steeds vlak vóór mij over? Zou het aan mijn zingen liggen? Je weet maar nooit vandaag de dag met al die sekten. Ik zweeg, maar de vogel bleef hetzelfde doen. Was er sprake van toevallig samen lopen? Ik stopte even. Het leek of de boerenzwaluw wat wijdere lussen beschreef, maar de oversteek maakte hij of zij vlak voor mij. Ik liep door. De raadselachtige gebeurtenis duurde nu al een minuut of vijf.Tientallen keren scheerde de vogel vlak voor mij langs. Ik herhaalde het'stop-eksperiment'maar nu langer-, een halve minuut. Weer grote lussen. Dan vliegt hij weg, hij scheert enkele malen vlak bij een man die de dijk opklimt. Als ik door loop komt de zwaluw nog drie maal voor mij langs scheren en verdwijnt dan voorgoed. Ik liep met de wind (west 4) mee, de vogel kwam dus altijd door mijn luwte. Was deze luwte een prettige plaats voor allerlei insekten en vond de zwaluw alzo een rijke dis? PPvL. -26- MEDEDELINGEN VAN DE PLANOLOGIE WERKGROEP N.a.v. de vorige mededelingen zijn er vragen gekomen over wie er nu eigenlijk bedoeld worden met 'we' of 'wij', die bezwaar aantekenen tegen het één of ander. Voor alle duidelijkheid. Het Zeeuws Coördinatie Orgaan maakt bezwaar, bv. in de gevallen, die in het vorige nummer genoemd werden. Het Duumpje is aange sloten bij het ZCO, dat alle organisaties op het gebied van natuur en milieu in Zeeland in zich verenigd. Er heeft ook iemand uit onze streek zitting in het bestuur van het ZCO, en die bereid de zaken voor die onze streek aangaan. Nu heeft dat bestuurslid steun gekregen van de planologie werk groep, die samen de zaken voor bereiden, terwijl het ZCO de uitvoering op zich neemt en de verantwoording draagt. - Sluissedijk Zuidzande Het bestuur van het Duumpje heeft een brief geschreven aan het Waterschap het Vrije van Sluis over de asfaltering van de Sluissedijk, het stuk dat ten oosten ligt van Zuidzande en dat tot voor kort nog onverhard was. Het was ons bekend, dat de bezwaren, die het ZCO hier tegen in gebracht had, niet door het Provinciaal bestuur waren gehonoreerd. De Provincie geeft de subsidie aan het Vrije voor de asfaltering van de weg. Desalniettemin willen we het Waterschap op de hoogte stellen van onze verontrusting over het wederom verdwijnen van een onverharde weg uit ons West Zeeuws Vlaamse land. De ontwikkelingen van de laatste tientallen jaren heeft een belangrijke verandering teweeg gebracht in het polder wegennet. Het overgrote deel van de wegen is geasfal teerd, slechts een gering aantal wegen is nog in 'oorspron kelijke' staat. Er is nu een tijd aangebroken, waarin volgens ons, niet naar het verkeers- of onderhouds-technies aspekt alleen gekeken moet worden. Ook andere aspekten van deze wegen moeten in de overweging betrokken worden. De polderwegen kunnen ook een'landschappelijke en kuituur- hitoriese waarde bezitten, terwijl de bermen door beplanting en vegetatie ook een bepaalde waarde vertegenwoordigen. In dit geval van de Sluissedijk gaat het om een weg, waarlangs een prachtige rij knotbomen staan, in beheer bij de Stichting het Zeeuwse Landschap, dus van onderhoud verzekerd. Asfal tering van deze dijk betreuren we, omdat een karakteristiek wegdek verdwijnt. Van deze weg zullen ongetwijfeld meer autos -27-

't Duumpje | 1981 | | pagina 15