Het viel ons op dat hier veel gier- boeren- en huiszwa luwen rond vlogen. In de kreek zat een fuut op zijn nest. Enkele kuifeenden lagen rustig te dobberen op het woelige water, terwijl een paar bergeenden langzaam voorbij voeren. De tafeleend, die we de avond te voren zagen, liet zich niet zien. Aan de onderkant van de brug bij Hoeke zagen we een groot aantal nesten van huiszwaluwen in alle stadia van aanbouw. Bij de kleiputten van de steenfabriek waren een aantal hangelaars aan het vissen, maar ook een fuut. De riet zangers en kleine karekiet hoorden we wel, maar door de harde wind waren ze bijna niet waar te nemen. Bij het Gat van St Donaas konden we op ons gemak een zomertaling en enkele slobeenden plus een blauwe reiger bekijken. Ook hier zaten groene kikkers. De Blauwe Sluis - een uitwateringssluis uit 1647 bracht ons geen vogelkunidige verrassingen. De bruine kiekendieven waarvan de avond ervoor 3 waren gezien, bleven onzichtbaar. Wel hoorden we het kras geluidje van de grasmus en de zang van de heggemus, kneu merel en zanglijster. Enkele grauwe ganzen keken ons wat verstoord aan. Een blauwe reiger vloog op trage vleugels voorbij. Het weer, dat wat spette- rig was, begon wat natter te worden. We keerden terug langs de zuid kant van de vaart. We zagen 2 koppels zomertalingen, een meerkoet met jongen en 1 op z'n nest. Een 3 tal burchten van de muskusrat vielen erg op in het gat van St Donaas. Op de weg langs de vaart hoorden we het verwaaide gezang van de spotvogel, wat tevens het einde van de excursie was. Nog even iets over het Gat van St Donaas. Op de meeste landkaarten zien we het Gat en het Lapscheurse Gat als 'e'en waterloop aangegeven. Dit is beslist niet zo! Het Gat van St Donaas is het restant van het vroegere Zwin, dat Brugge met Sluis verbond. Het is nu nog terug te vinden als een 1200 meter lange, 15 meter brede kreekbedding dicht gegroeid met riet en het loopt van het oude fort St Donaas (waar het doorsneden wordt door de vaart Sluis-Brugge) langs de Z oever van de vaart naar de grens paal nr. 357, waar het samenvloeit met het Lapscheurse Gat. Het Lapscheurse Gat is ontstaan als gevolg van het door steken van de Sluissedijk in 1583 door de Sluizenaars om zo de Spanjaarden de belegering van Sluis te beletten. Het oude fort St Donaas is door de Spanjaarden aangelegd in 1605 op de N oever van de vaart ter verdediging van Damme en Brugge tegen de Hollanders. Deze excursie zal volgend jaar zonder twijfel weer gehouden worden, maar dan 's avonds, omdat de kans op windstil weer dan groter is. Petrus van 't Westeinde Sjaak Herman. Verslag excursie door de Biezen, 31 mei 1981 Wat een prachtige morgen op die 31 mei, stralende zon en windstil, de ideale morgen voor een fiets excursie. De deelname was redelijk met 13 personen, maar op zo'n morgen zouden het er veel meer mogen zijn. We starten om 7.30 uur bij het gemeentehuis van Aardenburg vanwaar we langs de Masjeskreek en Grote Gat van St Kruis narr St Kruis reden. In de rietkragen hoorden we kare- kieten en we zagen een fuut met jong, meerkoeten en grauwe ganzen ook met hun kroost. De bruine kiekendief probeerde prooi te bemachtigen in de rietkraag. In het Toniobosje hoorden we o.a. de spotvogel, zwartkop en pimpelmees. Ook werd een familie grote lijsters gezien foeragerend op een stuk bouwland. Vandaar langs de kruiskreek België in. Hier werd een koppel roodborsttapuiten waarge nomen en veel witte en gele kwikstaarten. Wat een schitte rende omgeving is het daar met kreekjes, weilandjes, kleine akkerbouw gebiedjes afgewisseld met bosages en grote kreken als de Blokkreek en de Boerenkreek. De wielewaal en grauwegors lieten zich niet zien maar wel horen. De terugweg ging langs het Leopoldkanaal weer richting Biezen. In dit gebied hoopten we de zeldzaam geworden geelgors te vinden, maar deze liet verstek gaan. Na in Eede een kopje koffie gedronken te hebben ging het richting Aardenburg langs de EEdeweg waar nog een paar oude grenspalen staan. Aan de kaaipoort werd de excursie afgesloten. Huib. Verslag excursie naar Heille e.o., 21 juni 1981 Met ons vijven vertrokken we van de kennismarkt in Aardenburg naar de Elderschans. Hier hebben we een hele tijd -7-

't Duumpje | 1981 | | pagina 5