Zwartboek roofvogelsterfte Roofvogels en uilen worden in ons land in sterk toe nemende mate geschoten, vergiftigd en geklemd om o.a. te voldoen aan de vraag naar opgezette exemplaren. Deze dode vogels komen via illegale en legale prapa- rateurs in de handel. De betreffende wetsartikelen zijn niet alleen ontoereikend maar ook beslist onbruik baar om de politie in staat te stellen hier iets tegen te doen. Blijkens een onderzoek van de Werkgroep Vogelsterfte van de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels escaleerde deze situatie in het eerste halfjaar van 1980 in een massale toename van het aantal vergiftigde en geschoten vogels. Naar aanleiding van deze onder— zoeks resultaten besloot Vogelbescherming hierover in samenwerking met de Werkgroep een zwartboek uit te brengen Het doden, pogen te doden, vangen of pogen te vangen van beschermde vogels is verboden"zo luidt artikel 5 van de Vogelwet 1936. Dit zwartboek heeft alleen be trekking op het eerste deel van artikel 5 van de Vogel- wet, nl. op het doden van beschermde vogels en toont aan de hand van onderzoekbevindingen van de Werkgroep de zwakke plekken in de bestaande wettelijke regelingen duidelijk aan. Wij spreken de hoop uit, dat deze gegevens thans op korte termijn zullen leiden tot een algeheel prepareer— verbod voor roofvogels en uilen, zoals reeds in 1976 door de gehele georganiseerde vogelbescherming is be pleit. Het nog langer laten voort bestaan van de huidige situatie, waardoor jaarlijks duizenden bescherm de vogels verdwijnen, achten wij ontoelaatbaar. Het zwartboek werd aangeboden aan de Minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, omdat deze in staat moet worden geacht op korte termijn de nood zakelijke maatregelen te nemen en tevens aan de Minister van Landbouw en Visserij en Volksgezondheid en Milieu- hygi ene, wegens de ook tót hun ambtsgebieden behorende aspecten van deze problematiek. -10- Voorts is besloten aan dit zwartboek een ruime versprei ding te geven, zodat men zich in brede kring kan realiseren, dat er bij het kopen van een opgezette vogel een grote kans bestaat dat deze afkomstig is van stroperij Ook hier bepaalt de vraag het aanbod. Een groeiend milieubewustzijn bij het publiek, dat beseft dat roofvogels thuis horen in de natuur en niet als stofnest aan de muur komt ten goede aan de vogelstand en aan het gehele milieu- en natuurbehoud in Nederland. Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels Prof.Dr.H. Klomp, voorzitter. Correspondentie en informatieadres: Driebergseweg 16 B. 3708 JB Zeist Telefoon: 03404 - 25406 -11-

't Duumpje | 1981 | | pagina 7