PLANTENLIJST VAN ZEELAND Bij het Zeeuwse Landschap is een plantenlijst van Zeeland verschenen, die is samengesteld door Chiel Jacobusse. Het is een overzichtelijk geheel geworden. Alle in Zeeland gevonden planten zijn in een lange lijst opgenomen, zowel met de latijnse als de nederlandse namen. Achter de naam Van de plante staat de biotoop, waarin de plant voorkomt. Ook wordt de mate van zeldzaamheid vermeld, dit afzonderlijk voor het tijdvak 1900 t/m 1949 en het tijdvak 1950 t/m 1975. Dit gebeurt met cijfers, die gaan van 0 (uitgestorven) tot 9 zeer algemeen) De plantenlijst wordt vooraf gegaan door een uitgebreide in leiding, waarin de meest opmerkelijke planten de revue passeren onderverdeeld in een 9-tal groepen. Deze groepen stemmen overeen met de gebieden waarin ze aangetroffen worden. De eerste groep, de onkruiden, die een voorkeur hebben voor relatief 'open' groeiplaats, zoals akkers, ruigten en ruderale plaatsen, worden één van de meest bedreigde planten groepen genoemd. Vooral als gevolg van de intensivering van de landbouw de verbetering van de zaadzuivering, het gebruik van herbi ciden en het verdwijnen van oude kultures als meekrap- en boekweitteelt. Na de storings en natte pionierplanten komen de kust planten aan de orde. Verder de water en oeverplanten en onder de planten van bemeste graslanden wordt melding gemaakt van de vlaamse peterselie, die alleen nog in West Zeeuws Vlaan deren voorkomt, terwijl de Wilgsla voor zover bekend verdwenen is. Het is de vraag of de Vlaamse peterselie na de dijkver- sterkingswerken rond de Zwarte polder nog ooit gevonden zal worden. Planten van droge graslanden, heide en veenplanten, planten van bosranden en struwelen en de planten van bossen zijn de andere groepen die nog besproken worden. De plantenlijst is te verkrijgen bij 'het Zeeuwse Landschap' te Heinkenszand, gironummer 245740 onder vermelding van planten lijst. De uitgave kost f7,95. -12- VLEERMUIZEN Nog steeds klinkt de naam van deze zoogdieren velen onaan genaam in de oren. Vleermuizen brengen onheil, vliegen in je haren, of zijn op z'n minst griezelige, enge beestjes. Nou klopt daar natuurlijk, zoals zo vaak met vooroordelen, helemaal niets van. Vleermuizen leven voornamelijk 's nachts en verblijven overdag in verborgen hoekjes, de reden, waarom men vroeger snel aan duivelse machten dacht. Vleermuizen beschikken verder over een vernuftig sonar/echo lokatie, waarmee ze zich uitstekend kunnen orienteren en nooit in de haren van mensen zullen belanden. Vleermuizen zijn daar en tegen nuttige insekten eters, die grote hoeveelheden kunnen verorberen. Maar, zoals in zoveel andere gevallen, is opk het aantal vleermuizen drasties terug gelopen. Dat heeft er mede toe bij gedragen dat in 1973 de vleermuis een wettelijk erkende beschermde diersoort is geworden. De 17 soorten vleermuizen, die in Nederland zijn waargenomen, zijn allemaal insekten eters. Onder de 2000 soorten, die over de hele wereld voorkomen, treffen we ook vruchten etende, vis etende, bloed zuigende en zelfs honingzuigende vleer muizen aan. Het is niet bekend, hoe het voor zoogdieren unieke vlieg vermogen ontstaan is. De oudste fossiele resten van zo'n 50 miljoen jaar geleden, verschillen niet veel van de huidige. Het vlieg vermogen is niet ontwikkeld om grote afstanden af te leggen maar behoort bij de manier waarop voedsel gezocht wordt. De voorpoten vormen de dragers van de vlieghuid. Deze vlieg huid is gespannen tussen de verlengde vingers behalve de duim)de verlengde opper en onder arm, de romp en de achter poten. Verder is er nog een staart vlieghuid gespan nen tussen de achterpoten en met de staart in het midden. De achterpoten zelf zijn vrij en dragen klauwen, waar ze aan kunnen hangen. De vlieghuid is soepel en nauwelijks behaard Het vliegen gaat volgens onderstaand schema -13-

't Duumpje | 1981 | | pagina 8