BADGASTEN- <5 NIEUWS VAN HET ZWIN Behalve de al eerder genoemde tapuiten, voedselzoekend in het vloedmerk, en de witte kwikstaarten op het slik van de Zwarte polder (en vanzelfsprekend de spreeuwen op strand en pieren, en ook de vele andere vreemde vogels die tussen buitenduin en branding wel eens een hapje eten zoeken)zijn er in de trektijden van voor- en najaar merkwaardige gasten aan te treffen aan de kust. Zo trof ik aan de duinvoet bijvoorbeeld een gekraagde roodstaart en een bonte vliegenvanger in het voorjaar. Ook een roodborst die voor de Zwarte polder talmde voor hij of zij de oversteek naar het strand van Nieuwvliet waagde In september zag ik de boerenzwaluwen centimeters laag boven het strand naar het westen vliegen, soms gingen enkele of hele groepen voor langere of kortere tijd zitten. Hun staart en veren fladderden in de stormachtige wind. Die wind hield ook gele kwikstaarten tegenook die zetten zich op het strand, lummelden, joegen achter elkaar aan en vlogen weer een stukje verder. De mooiste 'korte stop' die ik dit jaar zag was op 7 september, ongeveer 150 oeverzwaluwen kwamen een minuut of 5 rusten op een strandbank in de Zwarte polder. Pieter Paul van Laake -20- September is een uitstekende maand voor het observeren van roofvogeltrek. Praktisch dagelijks zien we bruine kiekendieven, (rond half augustus waren er een tientalJ, torenvalken en buizerden. Blauwe kiekendievenboomvalk en en wespendieven zijn ook al niet zeldzaamOp 17 au gustus zagen we zelfs een mannetje grauwe kiekendief Het is eveneens een geschikte tijd om trekkende meeuwen sterns en steltlopers te zien. Heel wat steltlopers die we nu kunnen gadeslaan zijn echter doortrekkersze broeden in noorderlijker gelegen gebieden en gaan zuide- Irjker de winter door brengen. Momenteel zien we bijvoor beeld geregeld nogal wat groenpootruiters en krombekstrand- lopersDe groenpoot broedt in Lapland en overwintert in Afrikanet zoals de krombek die echter in Siberie broedt. Op 9 augustus laatsleden noteerden we in het reservaat 28 krombekstrandlogers D springvloeden van 15 tot 19 september zullen de Zwin-schorre onder water zetten. Dit zal ongetwijfeld een belangrijke toename van strandlopers en eenden tot gevolg heben. Eind augustus noteerden we reeds meer dan 1200 eenden in het reservaat. Dit jaar was er een geslaagd broedgeval van de bontbek- plevier in het ZwinTwee jongen groeiden op. Die soort had hier niet meer gebroed sinds 1970. Dit betreft waarschijn lijk het enige broedgeval voor Belgie in 1981 De drie kleine zilver reigers die hier overzomerden kunnen nog steeds waar genomen worden in de Zwin schorre. Enkele zeldzame waarnemingen; een zwartkopmeeuw op 10 augustus - een reuzenstem op 11 augustus De Conservator Guido Burggraeve -21-

't Duumpje | 1981 | | pagina 12