EEN AKTIE TEGEN DE DISTEL VERORDENING Begin augustus heeft onze vereniging een korte aktie gehouden bij het gebouw van het Vrije van Sluis tegen de distel verordening in het algemeen en hoe het Waterschap deze uitvoert. In de krant is daar ook aandacht aan besteed. De distels boven het wapen van het Waterschap werden door ons demonstratief bespoten en werd aan omstanders een verklaring uitgedeeld, die we hieronder nog eens afdrukken. De distel verordening. Zeeland is de enigste provincie in Nederland, waar de akkerdistel en akkermelkdistel verplicht bestreden moeten worden. De natuurbescherming bestrijdt dit al jaren, omdat de verordening meer nadelen dan voordelen kent. Akker- en akkermelkdistel komen vaak massaal voor op verstoorde gronden, zoals akkers, vuilstorten, braaklig gende terreinen en nieuw aangelegde bermen. Op akkers is met name de akkerdistel één van de meest hard nekkige onkruiden. Waar ze massaal optreedt, kan het gewas de konkurentiestrijd met de distels vaak niet aan. Iedere boer kent de nadelen van akkerdistels en zal ze ook wel bestrijden, verordening of geen verordening. Er zijn echter nog een paar andere beheerders die weinig of helemaal geen belang hebben bij de bestrijding van de distels. Voor de weg beheerder geeft deze plant geen last. Toch is de wegbeheerder d.m.v. de distel veordening verplicht deze plant te bestrijden. Aanvankelijk werd voor de bestrijding in ruime mate gebruik gemaakt van chemiese groeistoffen. Deze chemiese behandeling van de wegbermen cjing ten koste van de gehele flora en fauna ter plaatse. De natuurbescherming heeft mede bijgedragen tot ver anderde inzichten bij de bermbeheerders, waarvan er slechts enkelen nog met chemiese middelen bestrijden. Door uitgekiende maaischema's worden veel bermen kruiden rijk, met weinig verstoring, waardoor ze zo goed als akker-onkruid dus ook distel vrij, zijn. Ook voor deze beheerders zal deze distel verordening, zoals die thans in Zeeland geldt, niet noodzakelijk zijn. De natuurbeschermers kennen de oorzaken van het massaal optreden van de akkerdistel en trachten dit zoveel mogelijk -22- te vermijden in de door hen beheerde gebieden. Een jaren lang zelfde beheer van beweiden, maaien of niets doen voorkomt meestal een massaal optreden van distels. Waarom deze aktie? De natuurbescheming is tegenstander van een distel ver ordening, zoals die thans geldt, waarbij iedereen verplicht is akkerdistel en akkermelkdistel te bestrijden. Nu bestaat er een verordening, waarbij bestrijding ver plicht is en vrijstelling tot de mogelijkheden behoort. Wxj zijn voor een verordening, waarbij bestrijding niet verplicht is, maar wel via een lastgeving kan worden geeist De aktie richt zich ook tegen de manier waarop het Wa terschap het Vrije van Sluis de distel verordening nu uitvoert, in vele gevallen worden niet alleen de bewuste distels bestreden, maar ook wordt alles wat op distels lijkt, klissen en andere distel soorten bespoten of zelfs de hele berm of sloot talud. In hun verwoede pogingen ons landje distel vrij te maken hebben ze de distels, die we boven hun wapen aantreffen, over het hoofd gezien. Uit protest tegen deze manier van bestrijden waar de huidige distel verordening toe leidt, voeren we deze aktie. -23- M /yy-^vi

't Duumpje | 1981 | | pagina 13