KNOTTEN Verslag excursie naar het Land van Saeftinghe, 25-10-81. Onder leiding van de heer J. van Hooge trokken 10 deelnemers deze regenachtige zondag ochtend het Saeftinghe in. Om vogels te zien moesten we via de z.g. Gasdam het gebied ingaan. Al direct zagen we honderden smienten, die graasden op de dras sige weidegronden bij de gasdam. Enkele honderden grauwe ganzen vlogen luid snaterend van ons weg. in het moerassige gebied vlak voor de dam broeden elk jaar een groot aantal kokmeeuwen. Enkele paren bruine kiekendieven profiteren daarvan. Ze gebruiken de jongen als voedsel, aldus onze deskundige gids. We trokken dieper het gebied in. Het weer was bijzonder gun stig; weinig wind, steeds meer zon en het zicht werd alsmaar beter. We zagen enorme bonken veen liggen. Door de stroom het schor ingesleurd. De gids vertelde de geschiedenis van Saef tinghe. Dichter bij de Westerschelde in de brede geulen zaten massa1a vogels; wilde eenden, wintertalingen, smienten, smienten, smienten, wulpen, zilverplevieren, scholeksters, bergeenden, mantelmeeuwen, zilvermeeuwen, kokmeeuwen, grauwe ganzen en pijlstaart eenden. Een zwerm spreeuwen vormde een bal: een blauwe kxekendxef was daar aan het jagen. Het bleken twee blauwe kiekendieven te zijn. Tegen half een was de excursxe afgelopen. We hadden zo'n drie en een half uur in het verdronken land doorgebracht. Misschien door ds kleine groep kon de gids ons op zo'n boeiende manier vertellen en rondleiden. Nog enkele soorten die we zagen: torenvalk, blauwe reiger, zwarte kraai, bonte kraai, watersnio (veel)zwarte ruiter, (zo'n 50), graspieper, veldleeuwerik, kievit, tureluur, groen- pootruiter en 1 kluut werd er gehoord maar niet gezien. Petrus Op zaterdag 7 november gaan we weer knotten. Het eerste projekt is nog bescheiden nl. zes knotwilgen knotten, een prachtige meidoornhaag snoeien (en verbranden) en niéuwe wilgen planten. Het projekt ligt in Sluis langs de wallen tussen de Oost- en Zuidpoort (een vroeger bastion) Op alle zaterdagen beginnen we om 9 uur, en zeker de eerste keer is er erwtensoep tussen de middag. Ik hoop dat er genoeg lléfhebbers zullen verschijnen, want er is nog een boel werk te verzetten in ons landje: het moet kunnen, want we hebben vrije tijd zat'. Iedereen is welkom, vanaf de lagere school tot en met het bejaarden tehuis. Weet iemand nog verwaarloosde knotbomen staan of heeft iemand er zelf, laat het mij weten, we zullen ze ter zijner tijd komen knotten. Tot ziens vanaf 7 november! Sjaak Herman Kloosterstraat 16 Sluis Tel: 01178 - 1744 Wie op tronken gaat letten en knotbomen in het algemeen, komt al gauw tot de ontdekking, dat deze bomen niet weg te denken zijn uit het West Zeeuws Vlaamse landschap. Je zou ook kunnen zeggen: tronken zijn het gezicht van W.Z.Vlaanderen. Vooral de oudere exemplaren, die van oudsher goed bijgehouden zijn dragen hun steentje bij. Maar door goed te kijken zien we al gauw de gevaren, die deze bomen bedreigen, bv. het scheuren van weiland, het verbreden van wegen of het niet op tijd knotten. Veel bomen staan op particulier terrein en zijn daarom overgeleverd aan de eigenaar of beheerder, die dikwijls geen tijd heeft om ze te knotten of geen zin. Xws -9-

't Duumpje | 1981 | | pagina 6