NIEUWS VAN HET ZWIN Onze vereniging maakt per 1 januari van de mogelijkheid gebruik om onze leden een aanzienlijke reduktie aan te bieden op het tijdschrift "het Vogeljaar" Dit tijdschrift is een begrip onder de vogelaars. Het wordt door praktisch iedereen gelezen, de artikelen zijn niet te moeilijk, sn sluiten juist aan bij de ervaring in het veld. Vaak wordt tijdens een excursie of fiets tocht de vraag gesteld:"Heb je het Vogeljaar gelezen? Wat vond je van dat of dat artikel?" De Stichting 'het Vogeljaar' geeft het gelijknamige tijd schrift uit, dat inmiddels aan haar 30e jaargang toe is. De Stichting stelt zich ten doel de vogelstudie en de vogelbescherming, niet alleen in ons land maar ook in andere landen te bevorderen en de hiervoor steeds toenemende belangstelling te ondersteunen en te begeleiden. Het tijdschrift verstrekt daartoe algemene vogelkundige informatie in de vorm van artikelen over uiteenlopende onderwerpen (het waarnemen van vogels, opmerkelijke gedra gingen, vogeltrek, de Vogelwet in de praktijk, Flevopolders Waddenzee, Deltagebied, buitenlandse vogelgebieden, vergif tigingen, draad- en verkeersslachtoffers, milieuvervuiling, vogelbosjes, nestkasten, vogelvangst in Zuid-Europa, korte mededelingen van lezers, berichten over excursies en reizen, exposities, aankondiging en bespreking van nieuwe literatuur) Het tijdschrift stimuleert onderzoekjes en publiceert uitgewerkte gegevens. Getracht wordt veel aktuele infor matie te geven ten einde de lezers snel te kunnen inlichten over de laatste ontwikkelingen met betrekking tot vogels in binnen en buitenland. Op ongeregelde tijden worden speciale nummers uitgegeven. We zijn bijzonder tevreden met het feit dat we dit uit stekende vogelblad aan onze leden tegen gereduceerde prijs kunnen aanbieden. Als u een abonnement op het Vogeljaar wilt, kunt u zich melden bij onze penningmeesteresseHet abonnement kost 15,50 per jaar voor 6 nummers en moet op de giro reke ning van onze vereniging overgemaakt worden. November 1981 Vooral in de vloedmerken kan men in het reservaat zowat overal vinken, kepen, groenlingen, grauwe— en ijs- gorzen aantreffen. Aan de voet van de duinen zitten momenteel vrij veel sneeuwgorzen en ook strandleeuwerikken Begin november waren er respectievelijk 21 en 14. In de schorrebegroeiingvooral waar veel lamsoor staat, ziBn we grote groepen fratertjes, die zich met de zaadjes van deze zwinneblomme voeddenPraktisch al deze soorten komen uit het hoge Noorden. Langsheen de vele krefekjes zien we talloze oeverpiepers. Dit zijn broedvogels vanop de falaisen uit Noorwegen en Zweden. Het is nu reeds het negende jaar, dat de kleine zwanen in het Zwin o f omgeving zullen komen overwinteren. De eerste vogels kwamen terug op 4 november, op 7 november waren er reeds 21. Deze zwanensoort broedt in Siberië. Door het uitzonderlijk zachte weer dat we in september en oktober Konden noteren ontstond er een duidelijke vertraging bij de vogeltrek. Zo zagen we de eerste bonte kraaien slechts op 23 oktober. Deze ondersoort van onze zwarte kraai, die vooral in Scandinavië broeddt, overwintert in groot aantal in onze polderslangs het strand en ook in de schorre. Vlakbij het reservaat is een slaapplaats van een 300-tal vogels. e eerste smellekens noteerden we op 7 september, momenteel verblijven er een 5 tal in de Zwinstreek. Verder zien we regelmatig tot een tiental sperwers, een havik, drie blauwe kiekendieven, twee buizerden en heel wat torenvalken. De driekleine zilverreigers die hier overzomerden bleven in het Zwin tot 20 september, 2 ex. tot 27 september en het laatste exemplaar tot 18 oktober. Op 15 november zagen we nog een late lepelaar, Acht aalscholvers zullen hie waarschijnlijk overwinteren. Enkele zeldzame waarnemingen: op 5 november ringden we een Pallas boszanger 2 roodhalsfuten van 13 tot 28 november een witoogeend op 22 oktober -en grote burgemeester op 1 oktober GBurggraeve -21- -20-

't Duumpje | 1981 | | pagina 12