dta Hoge Platen in de soumier van sg8* Menige inwoner van Breskens zal op dinsdag 14 april wat vreemd hebben opgekeken toen een sleepboot van het Staatsbosbeheer met op de boeg een ponton bevestigd, de haven van Breskens binnen liep. In de tweede haven, waar vroeger Frans Maas was gevestigd, werd de ponton tegen de helling gezet. Een tractor reed een tweetal wagens met schelpen en vlasstro de ponton op. Met de hand werden een 600 bossen rijshout ingeladen. Vervolgens zette het schip koers richting de Bol. van de Hooge Platen. Het was een half uur voor hoog water. Vanuit Breskens bezien een merkwaardig schouwspel. Een tractor, die door de luchtspiegeling vervaagde tot flarden, als door het water rijdens van de ponton naar de ring en terug. Zodra de tractor stil stond kwamen steeds weer drie of vier mensen, als door een magneet aangetrokken er opaf. De tijd was beperkt en moest benut worden. Deze gebeurtenis was in hoge mate bepalend voor de hoeveel heid te verrichten beheerswerk in het voorjaar van 1981 op de Hooge Platen. In vijf uur tijd werden 10 m3 schelpen 600 bossen rijshout en 90 bossen vlasstro naar de Bol gebracht. Werkgroepen van de BJN, IVN en wat particulieren rondden het werk af: inspitten van rijs hout, palen in de grond slaan en schelpen verspreiden. De vogelbevolking van de plaat stemde op passende wijze met de inrichting van het gebied in. Half mei waren er reeds meer dan honderd visdieven en 40 dwergsterns op de broedplaats gearri veerd. Eind mei werden respectievelijk 51 en 32 legsels geteld. Begin juni staakten de vogels hun voortplantingsdrang voor een weekje. Door de hoge springvloed was de plaat bijzonder klein geworden, zelfs spoelden enige laag gelegen legsels weg. Op 6 juni werd de eerste pas geboren dwergstern aangetroffen, nog nat in de nestkuil. Na de springvloed van begin juni kwam de Westerschelde dit broed- seizoen nog twee maal tot de ring en begin juli zelfs tussen de duintjes. Een-gehele overspoeling bleef uit. Rond half juli was het maximale aantal broedvogels bereikt: hieronder bevonden zich 83 paar dwergsterns en 140 paar visdieven Nieuwe broedvogel was dit jaar de kokmeeuw, die twee jongen groot bracht. Tijdens de springvloed van half augustus liep de plaat geheel onder en omdat vrijwel alle jongen reeds vliegvlug waren was dit voor de vogels geen bezwaar. Het broedseizoen -22- was succesvol verlopen. Planten als herderstasje, strandmelde en spiesbladmelde waren na deze overstroming prompt verdwenen. In de nazomer wordt de plaat bezocht door doortrekkende vogels die op de Bol overnachten. Zo waren er op 22 augustus 1800 visdieven en 5000 meeuwen, die door de aanwezigheid van een aktieve kleine jager nogal eens van plaats wisselden. Er zijn echter niet alleen voorspoedige berichten van de Hooge Platen te melden. Door de hoge milieu dynamiek verplaatst de Bol zich met een snelheid van - 8-12 meter per jaar in ONO richting. Broedplaatsen als de duintjes en de ring wandelen niet mee. Enige duintjes zijn reeds door de krachtige branding afgebroken. terwijl anderen het gevaar lopen hetzelfde lot te ondergaan. De ring, waar de dwergsternkolonie is gevestigd is op de rand van de Bol komen te liggen en staat daarmee op het punt van verdwijnen. Om de huidige waarde van de Hooge Platen als broedvogel gebied veilig te stellen dient het areaal duintjes weer min stens op het oude peil te worden gebracht en dient de ring in oostelijke richting te worden verplaatst. Van de zijde van de bewakers wordt ernaar gestreefd, mits voldoende materiaal en mankracht aanwezig is, in 1982 met deze "opknapbeurt" te beginnen. Renee Beijersbergen. OPROEP VOOR MEDEWERKING Het vogelbroedgebied op de Hooge Platen heeft een opknapbeurt nodig. De aanleg van een nieuwe ring van z ndzakken, het inspitten van rijshout en het verspreiden van schelpen zijn slechts een greep uit de vele aktiviteiten die op de Bol moeten worden verricht om het gebied weer jaren als echt vogel broedgebied te laten funktioneren en daarmee de kolonies dwergsterns en visdieven te laten voortbestaan. Graag zou ik alvast alle aktieve leden van het Duumpje willen uitnodigen aan deze werkzaamheden deel te nemen. De aktivi teiten geschieden doorgaans in de weekeeinden van april en/of in de paasvakantie. Het paasweekeinde van 10,11 en 12 april zal hoogstwaarschijnlijk tot de werkweekeinden behoren. Het vertrekpunt is altijd de dijkval van Nummer Een, net ten oosten van het uitwateringsgemaal. Voor het einde van maart zijn de exacte data en aanvangstijden bekend Alvast bedankt en tot dan, Renee Beijersbergen -23-

't Duumpje | 1981 | | pagina 13