Nieuwe uitgaven Onlangs is er een lijvig boek op de markt verschenen, met als titel "Randstad en broedvogels" In maar liefst meer dan 500 blz worden de broedvogels van N-Hol- land ten zuiden van het Noordzee kanaal en Z-Holland inclusief het Grevelingen bekken beschreven. De gegevens voor dit boek werden verzameld door honderden voge laars, waaronder diverse betaalde krachten. Er wordt voor iedere soort een verspreidingskaart gegeven, met daarnaast steeds een hele pagina tekst met veel erg interessante informatie zoals, voedsel, bio toop, nest en de verspreiding van die soort nu en in het ver leden. Uitvoerig wordt er ingegaan op de opzet, werkwijze en be trouwbaarheid, de ontstaans geschiedenis van het Westnederlandsche landschap en de in vloed van de mens hierop. Ontwikkelingen uit de laatste tijd zoals het aanleggen van nieuwe woonwijken en industriegebieden ontvangen veel aandacht. Daarnaast wordt ingegaan op ontwik kelingen in het boerenbedrijf, de afsluiting van de zeegaten en de politieke besluitvorming. Het boek wordt verlucht met vele tientallen landschapsfoto's en vogel tekeningen. Hoewel "randstad en broedvogels" geen informatie geeft over "onze" streek, verschaft het uiteraard wel zeer veel infor matie over tal van vogels die we hier kunnen aantreffen. Dit uitgebreide en fraaie boek kan aan iedere vogelaar warm worden aanbevolen. Peter Maas. Te bestellen door overmaking van 31,75 (incusief verzendkosten) op giro: 277620 t.n.v. J. van der Straaten, Tilburg. -24- S 9 MEDEDEUNGEN VAN DE PLANQLO GD E WE RKG ROE P Nieuwsbrief ZCQ Het Zeeuws Coördinatie orgaan voor natuur-, landschap-, en milieubescherming (ZCO) is, zoals u ondertussen wel zult weten, het provinciaal overkoepelend orgaan van organisaties, die op de een of andere manier met natuur of landschap te maken hebben. Zo is ook het Duumpje aangesloten bij het ZCO. Het ZCO heeft voor deze organisaties een Nieuwsbrief samengesteld, om hen beter te kunnen inlichten over regionale of provinciale zaken, waar het ZCO mee bezig is. De Nieuwsbrief verschijnt 10 tot 11 maal per jaar. Als je de Nieuwsbrief wilt ontvangen, kun je kontakt opnemen met Thijs Kramer. Olieverontreiniging Er is pas een bestrijdingsplan voor kustvervuiling door olie in de provincie Zeeland verschenen. Voortaan zal er gecoördineerd olie opgeruimd worden in onze provincie. Een goede zaak natuurlijk, al zouden we graag zien, dat de provincie zich ook zo druk maakte om olie lozingen op zee te voorkomen. Al té lang wordt ons grootste natuurgebied, de Noordzee, gebruikt als riool en vuilstortplaats voor allerhande troep en zware giftige produkten, inclusief olielozingen. Oilieverontreiniging in een gebied als het Zwin zou catastrofale gevolgen hebben voor de natuur waarden aldaar. Goed dat er ook voor dit gebied op de grens tussen Zeeland en West-Vlaanderen een regeling is getroffen om een dreigende verontreiniging het hoofd te bieden. De uitvoering is in handen van een commissie, waarin allerlei overheids instanties zitting hebben, met voor het nederlands gedeelte aan het hoofd de burgemeester van Sluis. Vreemd genoeg zijn niet de beherende instanties in de commissie opgenomen, te weten het Zeeuwse Landschap voor het nederlandse gedeelte. Het plan is om de Zwingeul af te dammen als de olie dreigt het gebied in te stromen. -25-

't Duumpje | 1981 | | pagina 14