<5 NIEUWS VAN HET ZWIN Onlangs werden de vijvers voor het Chalet van het Zwin uit gediept. Daar zien we nu ook veel meer vogels dan voorheen. Die diepere plassen geven aan massa's zeevissen de kans daal te gaan overwinteren. En precies dat is de oorzaak van het in groter aantal voorkomen van vogelsoorten die zich onder andere met zeebaarzen, harders, koornaarvissen e.a. voeden. Het maximum aantal aalscholvers was op 12 januari 37 ex. We noteerden tot 51 middelste zaagbekken en 28 brilduikers op 8 januari en dat steeds op deze diepe plaatsen. Eind 1981 - begin 1982 noteerden we geregeld tussen 4000 en 7000 ganzen in de Zwinstreek, waarbij enkele zeldzame soorten zoals sneeuw-, roodhals-, dwerg-, en witbuikrotgans. Bij zowat 5000 eenden in het reservaat zagen we, benevens de reeds vernoemde zaagbekken ook nog 10 nonnetjes, 1 grote zaagbek, 30 toppereenden en een ijseend. Dit zijn soorten die meestal noordelijker blijven als de winter zacht is. We noteerden vooral veel smienten (vaak meer dan 3000 ex) Een verheugende vaststelling is een duidelijke toename van de aantallen roofvogels. Alleen al voor de Zwinstreek noteerden we tot 22 blauwe kiekendieven, 20 sperwers, 2 havikken, 5 buizerden, 2 ruigpootbuizerden, 7 sihellekens en 10 toren valken. Enkele uitzonderlijke waarnemingen: -niettegenstaande de vrij harde winter verblijft hier nog steeds een lepelaar. - van 29 nov. tot 19 dec. een zeer late beflijster. - 2 stormvogeltjes op 23 en 24 november. - 9 boomleeuwerikken op 20 december - 2 roerdompen vanaf 24 december. In 1981 werden door ons biologies station in het Zwin 5.351 vogels geringd: 87 verschillende soorten. De hoogste aantallen betroffen: 1228 kokmeeuwen, 618 zwart kopgrasmussen, 327 roodborstjes, 282 fraters en 254 tuinfluiters Interessant door hun betrekkelijke zeldzaamheid zijn: 18 sperwers, 95 oeverlopers, 1 draaihals, 17 strandleeuwe- rikken, 1 Groenlandse tapuit, 21 bonte vliegenvangers, 1 Pallas boszanger en 2 sto rmvogeltjes. De Conservator, Guido Burggraeve 24- S3 MEDEDELINGEN VAN DE <v3 9 PLANOLOOOEWERKGROEP Cross terrein Op de ten noorden van Retranchement galegen wallen wordt een gedeelte gebruikt als cross-terrein. Dit is een gebruik, dat strijdig is met de bestemming cultuur monument en een aantasting betekent voor de waardevolle vegetatie ter plaatse. Het Z.C.O. verzoekt aan het Vrije van Sluis maatregelen te treffen, die aan deze aktiviteit een einde maakt. Het crossen met motoren wordt ook in toenemende mate geconstateerd in andere terreinen zoals het Zwin, de Zwarte Polder en de omgeving van de Zwarte Gatsekreek. Ook hier heeft deze aktiviteit een negatieve werking op de aanwezige natuurwaarden en is in strijd met de geldende bestemming ter plaatse. Optreden van de politie is nodig, maar moeilijk. Het verdient o.i. aanbeveling te zoeken naar een regionaal cross-terrein, wat de druk op de eerder genoemde terreinen kan verlichten, dit in samenwerking met de gemeenten. Mogelijk valt te denken aan het klei depot in de st rijders gat polder. ten zuiden van het Erasmusbos. 2e Planverandering bestemmingsplan buitengebied Oostburg. Naar aanleiding van de ter visielegging van de tweede planverandering van het bestemmingsplan buitengebied van de gemeente Oostburg maakt het Z.C.O. bezwaar tegen de gedachte uitbreiding van de camping Zonneweelde". De rekreatieve ontwikkeling langs de West Zws Vlaamse kuststrook is in de afge lopen decennia nogal stormachtig verlopen. Deze ontwikkeling is gebaseerd op sterk verou derde opvattingen over het recreatiebeleid en wordt op dit moment op geen enkele wijze planmatig geschraagd. Het volkomen achterhaalde streekplan uit 1968 kan en mag geen basis meer zijn voor het rekreatiebeleid. Niet voor niets staat de herziening van het plan boven aan de provinciale wensenlijst. Bij eerdere gelegenheden (o.a. Schone veld heeft het Z.C.O. reeds te kennen gegeven dat huns inziens geen verdere uitbreiding van de recreatieve voorzieningen zou mogen plaatsvinden voordat een op moderne leest geschoeid beleid zou zijn geformuleerd. -25-

't Duumpje | 1982 | | pagina 14