De houtduif werd niet geteldterwijl van de tortel flinke groepen doortrekken in mei. De zwaluwen vormen een belangrijke groep trekvogels die onze kust aanhouden. Dit voor jaar zullen we niet licht vergeten. Vooral 7 mei staat in onze herrinnering gegrifd toen 20.605 gierzwaluwen passeerden in 8*s uur. Niet de gehele dag werd geteld, terwijl werd geconstateerd dat tot diep in het binnenland gierzwaluwen doortrokken. In het verslag hopen we hier uitgebreider op in te gaan, maar zeker is dat op die dag 50.000 tot 60.000 gierzwaluwen onze streek passeerden! De eerste boerenzwaluw werd op de trekpost waargenomen op 21 maart, maar de grote trek vond pas in mei plaats. In totaal telden we 28.559 boerenzwaluwen, met als topdag 8 mei: 11.276 ex. in 8^ uur. De huis- en oeverzwaluw trekken niet zo massaal, maar de aantallen blijven respectabel. Opvallend is het aantal boompiepers, waarvan we dachten dat het een zeldzame doortrekker was. De aantallen zullen zelfs nog te laag liggen. De boompieper is moeilijk te onder scheiden van de graspieper, vliegt hoog en eigenlijk alleen op het geluid te determineren. De gele kwikstaarten vielen wat tegen. De hoofdmoot trok tussen 7 en 10 mei voorbij met in totaal 3094 ex. De ondersoorten engelse en noordse gele kwik kan in de vlucht moeilijk onderscheiden worden. Uit neerstrijkende groepjes blijkt dat het percentage noordse gele tot boven de 50% kan uitstijgen in de le helft van mei. Wielewalen trekken in mei in de ochtend uren voorbij. Een verschijnsel dat zich op andere trekposten bijna niet voordoet. Van de kraaiachtigen is het kauwtje het alge meenst. Roek en bonte kraai trekken vroeger door. Opvallend is het lage aantal vinken t.o.v. trekbanen in het binnenland, waar dui zenden vinken kunnen passeren. -12- Het voorjaar van 1981 lijkt een goed trekseizoen geweest te zijn. Vooral de aantallen zwaluwen liggen erg hoog en ook waren er enkele goede steltloperdagen. Bijzondere waarnemingen waren er ook te over, zoals de totaalstaten aangeven. Voor meer wetenswaardigheden wil ik verwijzen naar een uitgebreid verslag van de trektellingen uit het voorjaar van 1981, dat binnenkort zal verschijnen. Natuurlijk een woord van dank aan de vele waarnemer? die ons bijgestaan hebben maar gelukkig ook vele uren plezier beleefd hebben aan dit curieuze fenomeen de vogeltrek. Eric Marteijn Thijs Kramer

't Duumpje | 1982 | | pagina 8