STILTEGEBIEDEN PADDESTOELEN IN ZEEUWS VLAANDEREN Een nieuwe inventarisatie van André de Meijer. Al enige tijd geleden verscheen de uitgave 1 Paddestoelen van WZV1'. Dit was eigenlijk een voorpu^blikatie van wat uiteindelijk geworden is"Paddestoelen in Zeeuws Vlaanderen". Een 6 0 dicht bedrukte pagina's dik rapport vormt de neerslag van zeer intensief inventarisatie werk gedurende twee paddestoelen seizoenen door André de Meijer. Het resultaat is indrukwekkend te noemen. Andrê kende mikroskopies geen neder landse soort bij aanvang en juist naast het verzamelen in het veld vormt het mikroskopies determineren van paddestoelen een zwaar karwei. Deze moeilijkheid werd ongetwijfeld snel overwonnen gezien ook de vele bijzondere vondsten waarvan enkele zelfs nieuw zijn voor Nederland De inhoud van het rapport bestaat uit de vol gende hoofdstukken:1.De resultaten- De geïn ventariseerde objekten met inventarisatiedagen- De soorten met hun "standplaatsen" en fructi- ficatieperiode- De soorten met hun vindplaatsen en zeldzaamheid- Door anderen verrichte waar nemingen- Wie de determinaties uitvoerden- Sienoniemen- Sistematies overzicht van de genera. 2. Bespreking van de resultaten. Van de paddestoelen in deze streek was nauwelijks iets bekend. Deze uitgave vormt dan ook een belangrijke bijdrage aan de beschrijving van de levende natuur in onze streekl Aan de bespreking van de resultaten is de schrij ver nog niet toegekomen. Jammer eigenlijk, omdat een beschrijving van de waardering van soorten of gebieden aanleiding kan geven tot het beschermen van een bepaalde soort of het beheer in een gebied. In het artikel over de Zwartepol- der wordt hier wat aan gedaan, en dergelijke* - artikelen kunnen wé meer verwachten. -60- Het rapport is zeker geen gemakkelijk leesbare lektuur. Slechts werkelijk geïnteresseerden zullen de dichtbedrukte pagina's doornemen op zoek naar de status van de zelf gevonden paddestoel Het rapport is voor 5,- (incl. verzend kosten) te bestellen door overmaking van het bedrag op onze girorekning onder vermelding van het Paddestoelenrapport. Het rapport is uitgebracht samen met de Steltkluut Jaren geleden trof ik bij toeval een plekje waar, als de wind goed zat, zelfs op spitsuren geen geluiden van de ontschaving doordrongen. En dat was niét in Brazilië, maar ergens in de duinen tussen Burgh en Renesse. Het enige geluid dat je daar hoorde was het gekrijs der meeuwen. Uiteraard zijn dergelijke plekjes in Z-Vl nergens meer te vinden, maar ik vraag mij af of hier toch nog punten zijn waar een dergelijke situatie enig- szinds wordt benaderd. Weet iemand zo'n plekje in de vrije natuur? Tip mij dan even en ik zal het graag komen uittesten. Indien het resultaat positief wordt bevonden is het een taak voor de vereniging om de betreffende gemeente ervan te overtuigen dat het plekje centrum van een stilte- gebied wordt. Wij kunnen er tenslotte niets aan doen dat afgelopen generaties in onze streek geen eendenkooien met afpalingsrecht hebben achterge laten. En ieder gezond wezen voelt wel eens de noodzaak zich gedurende kortere of langere tijd in stilte af te zonderen. Het is een taak van de overheid om te zorgen dat daartoe zoveel gelegenheden bestaan dat we elkaar niet voor de voeten hoeven lopen. André de Meijer -61-

't Duumpje | 1982 | | pagina 16