Q E&SKÜRSIEVERS1AGEN a? Excursie naar het Gat van St.Donaas14 mei 1982 Met een twintigtal deelnemers fietsten we naar de kleiputten net over de grens bij Sluis. Een grauwe vliegenvanger zat op het prikkeldraad. Een eindje verder twee paapjes. In de putten zagen we een stuk of tien groene kikkers. Bij één ervan zagen we de kwaakblazen duidelijk aan de zijkant van zijn keel. Enkele kenners ont waarden plotseling twee zwarte sterns die insek- ten vingen boven het water. Een fuut dook op zijn gemakje naar een vis. We hoorden de riet zanger en kleine karekieten. Frans Schepers zag nog enkele kemphanen neerstrijken. Drie groenpootruiters kwamen aanvliegen. Overal klonk het hoge toontje van de oeverlopers. Bij Hoeke hoorden we de eerste spotvogel dit jaar. In de putten van de steenfabriek zat een fuut rustig te broeden. Enkele bontbekplevieren zaten er op een stukje strand. Een eindje ver derop, terwijl we door een weiland hobbelden vloog een zamertaling mannetje op. Bij de blauwe sluis hoorden we de tuinfluiter en braamsluiperDe heer Dierx ontdekte het nest van een winterkoninkje. Enkele jeugdige leden stapten op het prikkeldraad een wei in om aan de andere kant van de dijk te kijken. De plaatselijke boer werd daar terecht zeer boos. We mochten wel in zijn wei, maar niet op het prikkeldraad stap pen, want dan gaan de krammen eruit, de draad los enz.. Stap dus nooit op prikkeldraad als u een wei ingaat. Bij de blauwe sluis lag er trouwens flink wat troep in het water: een stofzuiger, een wasmand, een doos. We telden er ook nog 14 jonge grauwe ganzen. Nog enkele vogels die op deze mooie tocht werden waargenomen: blauwe reiger 6, regenwulp 3, tureluur, bergeend 2, slobeend 4, winterkoning, -36- rietgors, meerkoet, ekster, zanglijster, grasmus, kluut 3, scholekster, merel, koekoek, bosriet- zanger 1, boompieper 1, gierzwaluw en tapuit. I. Hermen, P. v't Westeinde. Vroege vogel excursie in het Erasmusbos, 16 mei '82 Een prachtige ochtend en een grote opkomst: 31 mensen. Bij het vertrek om 6 uur zwegen de merels alweer, maar wel andere soorten lieten zich horen, vooral de winterkoning en de fitis. Sommige moeilijke soorten konden ruimschoots bestudeerd worden, zoals grauwe vliegenvanger, zwartkop en tuinfluiter. De tuinfluiter blijkt altijd een heel moeilijke, omdat zijn zang zoveel op die van de merel lijkt en bovendien op de zang zonder jubeltonen van de zwartkop. Aardige waarnemingen werden verder gedaan van de Vlaamse gaai en ransuil. PPvL Dorpsexcursie in Biervliet, 30 mei 1982 Op zondag 30 mei (le Pinksterdag) 1982 verzamelden 5 personen op de markt te Biervliet. Het doel, kijken wat er te beleven valt aan vogels in het dorp, werd ruimschoots gehaald. Hieronder volgt een lijst van de soorten die werden gezien en/of gehoord, t.w.: Boerenzwaluw, lijster, grote lijster, spotvogel, winterkoning (nest in vuurdoornstruik)pimpel mees, turkse tortel, gierzwaluw, botvink, spreeuw, houtduif, groenling, kuifeend, tjiftjaf, witte kwikstaart, tuinfluiter, kokmeeuw, koekoek, huiszwaluw, koolmees, gewone tortel, fitis, en huismus. De excursie werd begunstigd door heel mooi weer. Ko Dierx -37-

't Duumpje | 1982 | | pagina 4