ffl 9 MEDEDELINGEN VAN DE PLANOLOGIE WERKGROEP HET DUINGEBIED VAN KNOKKE BEDREIGD DOOR JACHTHAVENPLANNEN In augustus 1980 kwam het duingebied nabij de 'Swimming Pool' in het Zoute te Knokke-Heist in het nieuws naar aanleiding van een netwerk van gangen in de dichte begroeiing van duindoornstruweel aldaar. Argwanende natuurbeschermingsverenigingen uit de streek konden van burgemeester Leopold Lippens, die tevens beheerder is van de N.V. Compagnie het Zoute, die eigenares is van het betrokken gebied, enkel tegenstrijdige ver klaringen krijgen: bestrijding van konijnen (1), uitvoe ring van opmetingen om de juiste omvang van het bestaande 'recreatie-terrein' rond het zwembadcomplex te kennen. Na klacht vanuit de Bond Beter Leefmilieu moest het duin gebied in zijn oorspronkelijke staat hersteld worden vond de staatssecretaris van Ruimtelijke Ordening. Inmiddels was ook een voorlopig klasseringsbesluit voor dit gebied getekent door minister Marc Galle, die toen terzake bevoegd was. Vöor het belangrijke duingebied waar de voornoemde kappingen werden verricht blijft een definitieve klassering uit. Desbetreffend deelt minister Poma mee, dat op dit ogenblik tussen verschillende departementen besprekingen gevoerd worden over aldaar geplande werken, waarvan de omvang nog niet bekend is. Uit een Uitzending voor derden' van de Volks Unie (een politieke partij) op BRT-TV óp 19 augustus 1982, waarbij Lippens (van de CVP, christen demokratische partij) en De Clercg (VU) aan het woord kwamen, en uit een artikel in een belgisch weekblad, blijkt dat het gaat om plannen voor een prestigieuze jachthaven middenin het 115 ha grote duingebied tussen het Zoute en het Zwin. Op het gewestplan (bestemmingsplan) Brugge-Oostkust kreeg dit duingebied de bestemming 'Natuurgebied met wetenschappelijke waarde of natuurreservaat'Het zwemba dencomplex en de onmiddelijke omgeving ervan liggen er tegenaan als een 'recreatiezone' van ongeveer 5 ha. De plannen die thans aan het licht gekomen zijn tonen een binnenhaven die in het duin uitgegraven is en een oppervlakte heeft van 25 ha, de voorhaven omvat twee dammen en neemt een 400it( brede strandstrook in. De binnenhaven is toegankelijk via sluizen. Naast de eigenlijke haven- struktuur omvat het projekt ook een palendorp, met 100 woonblokken, waarin 900 woongelegenheden zouden voorzien zijn. Volgens burgemeester Lippens zou de investering 8 tot 10 miljard frank bedragen. Het wordt door de promo toren vergeleken met het projekt "port Grimaud" van de Franse Azurenkust. -96- Door de uitvoering van het projekt zou niet alleen bijna één vijfde van dit duinmassief verdwijnen, maar er rijzen tevens vragen omtrent de verhoogde druk die het havendorp zou meebrengen voor het resterend duin en het aangrenzende Zwin-reservaat. De promotoren ramen het bezoekers aantal immers op 2 miljoen per jaar De botaniese rijkdom van het gebied blijkt uit het grote aantal plantensoorten dat er voorkomt. In dit gevarieerde milieu met stuifduin, duingrasland, struwelen, stuif- kuilen, duinpiassen en diverse bostypes, vinden meer dan 350 plantensoorten een standplaats. Hiermee is meer dan één vierde van de totale Belgische flora in dit gebied vertegenwoordigd Voorts is het gebied bekend om zijn boomkikkers en rug- streeppadden. Voor talrijke vogelsoorten is het een uit gelezen broed-, doortrek-, of overwinteringsplaats. Nachtegalen hebben er hun belangrijkste broedplaats van de hele Belgische kust. Men kan stellen dat het voor zangvogels een betekenis heeft die te vergelijken is met de betekenis van het Zwin voor de watervogels. Het standpunt van onze belgiese natuurvrienden is dat de huidige gang van zaken, waarbij het laatste grote duingebied aan de oostkust grondig en onherroepelijk ver knoeid dreigt te worden, zijn oorsprong vindt in dé vergaan de verweving Van politieke gezagsdragers met BV's, aan nemingsbedrijven en financiële instellingen in België. Ze vinden het uiterst laakbaar dat de hogere overheid bereid gevonden wordt deze plannen ernstig in overweging te nemen, terwijl de plannen in strijd zijn met haar eigen uitgangspunten inzake Ruimtelijke Ordening en met haar voornemens inzake landschapsbescherming. Het gebied kreeg de voorlopige bestemming natuurgebied. De beslissing van minister Poma, op wiens aandringen dan ook,om niet over te gaan tot een definitieve bestemming is een duidelijk bewijs dat alles in het werk gesteld wordt om de pas niet af te snijden van de vastgoed- en kapitaal lobby's. De overheid is bereid voorrang te verlenen aan private belangen in plaats van aan onvervangbare gemeenschapsbelangen, die niet alleen nu, maar ook in de verre toekomst ten zeerste gewaardeerd zullen worden, vinden de natuurbeschermers uit België. Aan deze zaak zit ook een internationaal karakter. Het Zwin is zowel een Belgies als een Nederlands natuurgebied. Een projekt van deze omvang zal ongetwijfeld .de natuur waarden van het Zwin aantasten. Er is bij de plannen gedacht aan een strekdam voor de kust. Zowel de strekdam als de coupure in het duin kunnen gevolgen hebben voor deVeiligheid van het Nederlandse achterland. De coupure -97-

't Duumpje | 1982 | | pagina 16