Wintertijc <5 NIEUWS VAN HET ZWIN Dankzij het zachte weer en redelijke opkomst kon op 29 december 1982 de laatste hand gelegd worden aan het eiken- hakhoutbosje van 'Dhont1: alle opslag is afgevoerd en verbrand Op zaterdag 15 januari zijn we gestart een 250 meter lange meidoornhaag af te zagen tot op 30 cm. Deze ingreep was nodig omdat ondanks goed onderhoud de haag licht aange tast is door bacterievuurvermoedelijk veroorzaakt door een nabijgelegen verwaarloosde meidoornhaag. Op aandringen van de beheerder is er kontakt opgenomen met de eigenaar hiervan, met als resultaat dat we deze haag ook kunnen doen. Het ware wenselijk om de grote gaten die ontstaan zijn met behulp van de nieuw opgerichte Landschapsverzorgings dienst Zeeland op te vullen met bv. sleedoorn, i.p.v. meidoorn 't Duumpje is in het bestuur van de Landschapsverzorgings- dienst vertegenwoordigd en dit en andere projekten zullen voorgedragen worden. Op het programma staan nog een 30-tal knotwilgen, +40 nieuwe knotbomen planten, van ongeveer 100 knotpopiïlieren musters maken en verder natuurlijk het werk op'de Hooge Platen in de Westerschelde Ondanks de goede vorderingen zitten we te snakken om nog een paar vrijwilligers, die ons willen helpen om ons Landje van Kadzand ook voor flora en fauna leefbaar te houden Wie behoefte gevoelt, die neme kontakt op met: Sjaak Herman, Kloosterstraat 16, Sluis. tel. 01178-1744. PROGRAMMA VAN DE WERKZAAMHEDEN OP DE HOOGE PLATEN Ook in 1983 worden er weer heel wat werkzaamheden verricht op de Hooge Platen in de Westerschelde ten behoeve van de broedkolonie van de Dwergstern en VisdiefHet werk bestaat uit het inplanten van takkebossen, het planten van gras, schelpen verspreiden, bebording aanbrengen e.d. Ook dit jaar is het Duumpje gevraagd mee te werken aan deze waardevolle aktiviteit. Mocht je zin hebben, op de volgende dagen wordt er gewerkt met daarbij vermeld het tijdstip en plaats van vertrek: 12 en 13 maart, vertrek om 11 uur bij Nummer Een. 26 en 27 maart, vertrek om 10.30 uur bij Nummer Een. 1 t/m 4 april, vertrek om 10 uur bij Nummer Een 7 april, om 9 uur in de haven van Breskens (Standfast) 8 t/m 10 april, vertrek 10.30 uur Nummer Een 23 en 24 april, vertrek 10 uur bij Nummer Een 30 april en 1 mei, vertrek 10.30 uur bij Nummer Een -128- Op 29 oktober laatstleden slaagden we erin een jonge ge kwetste zeehond te vangen op de golfbreekers voor het Zwin. Dit jonge zeezoogdiertje verbleef hier reeds een tweetal weken. Meestal betreft het door hun moeder afgestoten jonge dieren die tot hier afdwaalden en afkomstig zijn uit de Wash-Bay in Engeland. Meestal hebben dergelijke dieren vrij weinig overlevingskansenBovendien werd het exemplaar bij het Zwin herhaaldelijk aangevallen door grote meeuwen. Nadat de hoofdbewaker het zeehondje de eerste zorgen had toegediend werd het afgehaald per vlieg tuig door de Nederlandse vereniging die zich bezighoudt met de reïntroduktie van de zeehond 'in de Waddenzee. Deze bekende zeezoogdierenkliniek in Pieterburen kon reeds heel wat diertjes terug de vrijheid geven na verzorging. We noteerden heel wat zeldzame waarnemingen in het afgelopen nazomer seizoen: - een grauwè franjepoot van 1 tot 5 september; - een geoorde fuut vanaf ï6 september; - een klein waterhoen op 5 oktober; - twee duinpiepers op 4 oktober. Sedert eind september verblijven hier 2 wilde ooievaars. Met de verrekijker konden we de ringnummers aflezen. Ze zijn gemakkelijk herkenbaar daar ze boven het loopbeen geringd zijn. Het betreft 2 van de laatste nog in het wild levende ooievaars in Nederland. In 1982 was er slechts éên enkel broedpaar Te wijten aan de uiterst zachte weersomstandigheden no' teren we een zeer late waarneming van eenBoerenzwaluw (28 november) en het waarschijnlijk overwinteren van minstens 2 Tjiftjafs. Op 4 december zagen we zelfs nog 3 juveniele Lepelaars. Vooral in de winterperiode is het Zwin een merkwaardige slaapplaats voor vele duizenden vogels. Meer dan 15.000 Laridae (5 soorten meeuwen), meer dan 700 wulpen, meer dein 600 Kemphanen en enkele honderden wilde ganzen overnachten in het reservaat. In de duinbosjes bij het Zwin is een slaapplaats van een paar duizend kraaiachtigen (Bonte Kraaien, Roeken en Kauwtjes) en van enkele honderden Holenduiven (zelfs 1.350 ex. op 13 november) en Houtduiven. Het is vanzelfsprekend dat dit vogelparadijs ook heel wat roofvogels aantrekt. Met genoegen stellen we de laatste jaren een nieuwe toename vast van deze tot voor kort zo bedreigde vogels. Voor deze winter noteerden we - geregeld een tiental Sperwers, 6ën Havik, 3 Buizerden, éSmellekens, 4 Torenvalken, 7 Blauwe Kiekendieven, een tiental Ransuilen en 8 Velduilen. Sinds 2 december wordt ook geregeld een Rode Wouw geobserveerd. De conservator, Guido Burggraeve. _12g

't Duumpje | 1982 | | pagina 14