De koolgalmug veroorzaakt vervormingen van blad en bloem bij vele soorten kruisbloemigen. 11. Dasineura affinis (een galmug) op Maarts Viooltje (Viola odorata)Begin 1981, IJzendijke. Op de knoop van een worteluitloper ontstaat een gal in de eerste 2-4 (of meer) ontluikende bladen: de rand rolt zich naar boven om en verdikt sterk, in elke rolling (2 per blad dus) zitten 3-20 popjes waaruit op 11-4-81 al één oranje larfje van zo'n 2 mm kroop. Het blad wordt bedekt met grijswitte vilthaartjes De plant groeit verder normaal, maar mogelijk wél versneld uit (ze bloeiden al in januari!) Bij sterke aantasting vormt de gal een klomp aan het einde van de stengels. Alex de Meijer YDEWALLE Het Zeeuws Coördinatie orgaan heeft bezwaar aangetekend tegen het bestemmingsplan "Rekreatie-terrein Ydewalle" te Aardenburg. Het bezwaarschrift kent de volgende inhoud: - In algemene zin kunnen wij ons vinden in ,de cmvang van het plangebied die het mogelijk maakt de gehele omgeving in het plan te betrekken. De plaatskeuze van de rekreatieve voorzieningen roept bovendien weinig landschappelijke bezwaren op en is verre te prefereren boven de moge lijke lokatie aan de Goodsvlietkreek. Onze bezwaren richten zich dan ook meer op de omvang van het projekt zelf en de gevolgen die dit met zich meebrengt voor het buitengebied. De verantwoordeing van de omvang van het rekreatiepro- jekt (hoofdstuk 2.3) bestaat alleen uit het aangeven van de verhouding tussen het aantal verblijfsrecreanten en het bevolkingsaantal. Ter vergelijking worden de gemeentes Oostburg en Sluis opgevoerd. Uit de vergelijking "blijkt, indien het rekreatieprojekt Ydewalle wordt ge realiseerd het aantal verblijfsrekreanten per 100 inwoners ver beneden de in de andere gemeenten (Oostburg,Sluis) voorkomende aantallen ligt". In de toelichting op het bestemmingsplan wordt vervolgens gekonklu- deerd:"van een overmatige rekreatieve belasting kan dan ook geen sprake zijn" Onduidelijk blijft in hoeverre Sluis en.Oostburg te maken hebben met "een overmatige rekreatieve belasting" en waar die belasting zich op richt. Verder is het de vraag of de aard van de rekreatieve voorzie ningen een vergelijking toestaat. Onbruikbaar is de vergelijking als wij de rekreatieve belasting willen bepalen op rust, stilte en natuur wetenschappelijke waarden in de omgeving van het rekreatieplan. Dan is van belang de aard van de cmgeving, die bepalend is voor de rekreatieve belasting die die die omgeving aankan. In een kustgebied ligt dat anders dan in een landelijke omgeving. -138- Een afweging of .een plan met deze omvang geen wanverhouding oproept tussen het aard van het gebied in de cmgeving van het rekreatieplan en de uitstraling die dat projekt op die omgeving heeftvinden wij niet terug in de toelichting op het bestemmingsplan. Wij vinden dat een gemis. Het buitengebied van Aardenbyrg kenmerkt zich door een relatieve rust; een agraries gebied doorsneden door veel kreekbeddingen. Deze kreekbeddingen met hun brede rietkragen zijn van groot ornithologies belang, m.n. door het voorkoman van broedvogels als snor, grote karekiet, blauwborst. en bruine kiekendief. In de toelichting op het bestemmingsplan wordt de verwachting uit gesproken dat de rekreahten vooral de rust zullen zoeken in de lan- dslijke omgeving. Het valt te betwijfelen.dat ze die rust zullen vinden bij de realisatie van een rekreatieprojekt net een dergelijke omvang. De cmvang van het prójekt staat in géén verhouding met het karakter van het buitengebied en komt in konflikt met de natuurwetenschappelijke waarden van het krekengebiedTe denken valt o.a. aan de Stierskreek in de onmiddelijke cmgeving van het plan. De Stierskreek kent een rijke broedvogelpopulatieWij missen de garantie dat in deze kreek het aantal vissers niet zodanig toeneemt, dat. de broedvogelstand in gevaar komt. Bij de realisering van het plan zal het geheel worden aangesloten op de gemeentelijke riolering. Voor Aardenburg is een nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie gepland. Dat dit geen overbodige luxe is, blijkt uit het regelmatig gebruiken van de overstort, met alle gevolgen vandien voor de Stierskreek waar het niet gereinigde water in terecht kcmt. Uit de stukken blijkt niet dat de rioolwaterzuivering toereikend zal zijn_bij een volledige bezetting van het rekreatieprojekt. Ook is een tijdige realisering van de nieuwe rioolwaterzuiverirlgsinstallatie niet duidelijk toegezegd. Cm de kwaliteit van het oppervlaktewater en met name de .kwaliteit van het water in de Stierskreek niet onverantwoord aan te tasten is het noodzakelijk dat een rioolwaterzuiveringsinstallatie m gebruik is met een voldoende kapaciteit. In het bestemmingsplan is ook het oude vestingswerk de Elderschans op genomen. In het plan Ydewalle krijgt dit terrein de besterrming bos of beplantingsstrook. Deze bestemming doet geen recht aan de kultuur- historiese en natuurwetenschappelijke waarde van het terrein.De Elderschans kent een bijzondere begroeiing, uniek voor deze streek, wat tot uitdrukking zou moeten komen in de bestemming. Hierbij kan opgemerkt worden dat de Elderschans de huidige bestemming Beschermd natuurgebied kent in het plan in hoofdzaken en in dé procedure voor het bestemmings plan buitengebied de besterrming kuituurmonument heeft meegekregen. Samenvattend verzoeken wij de gemeente Aardenburg a) de omvang van het rekreatieplan te heroverwegen i.v.m. het karakter, de rust en stilte van het buitengebied en de natuurwetenschappelijke waarden aldaar; b) de realisatie van het plan aan de voorwaarde te koppelen van een tijdig operationéel zijn van de rioolwaterzuiveringsinstallatie met een voldoende kapaciteit; c) de bestemming van de Elderschans zodanig -139-

't Duumpje | 1982 | | pagina 19