werd ook naarstig gezocht, alleen niet naar planten, maar naar golfballetjes... Zondagmorgen gingen we zoetjes aan weer terug naar Dover. Onderweg werden de nog aanwezige bramen geproefd, van het heuvellandschap genoten en door verrekijkers gekeken. Het als gevolg dat na even speuren geelgorzen werden ontdekt. Tijdens een pauze op een onbewaakt ogenblik presteerde een hond het om een fietstas als boom te gebruiken In Dover aangekomen konden we bijna direkt op de boot, maar we moesten zelf maar uitzoeken waar we onze fietsen zouden zetten, want er is geen gereserveerde plaats voor fietsen. Tijdens de overtocht werden weer jan van genten, grote jagers en dwergmeeuwen gezien. Ook werden enkele drieteen- meeuwen gezien. Terug op de vaste wal bezochten we een frietkraam en een kafee, waar nog wat gezellig werd nagekaart. Hierna werd afscheidgenomen en beloofd de excursie het volgende jaar nog eens over te doen. Rob van Westrienen. Verslag excursie naar het Zwin, 17-10-82. Hede door het mooie herfstweer en de bekendheid van het gebied kwamen er veel mensen opdagen, zo'n 50-tal in totaal. Er was eerst gelegenheid om door het parkgedeelte te lopen en de aanwezige vogels eens van dichtbij te bekijken. Dat geeft toch een heel andere indruk als een vogel in het veld. Zo konden kerkuil, havik, boomvalk, (wildeli ooievaar, goudvink en beflijster gezien worden. Door de excursieleider, Guido Burggraeve, werden we gewezen op de bijzondere kruising tussen de kleine zilverreiger en de blauwe reiger. Er zijn wel kruisingen tussen grote zilverreiger en blauwe reiger bekend (Oostvaardersplassen) maar niet tussen de kleine en de blauwe reiger, vandaar het bijzondere. In de plassen in het reservaat werden dodaarzen, winterta lingen en de zeldzame geoorde fuut gezien. Tijdens de rondgang door het reservaat was er volop de ge legenheid om de 'zeemeeuwen' eens te leren kennen. Kok-, storm-, en zilvermeeuw waren overvloedig aanwezig. Ook de grote mantelmeeuw werd gezien. Tussen de meeuwen zaten toch ook weer enkele stookolieslachtoffers1 Een enkeling zag nog net de velduil achter de dijk verdwij nen. Ook werden verschillende soorten piepers gehoord en- gezien, waaronder ook de zeldzame waterpieper. Op het slikgedeelte waren vooral veel steltlopers aanwezig en over onze hoofden zoefden enige pijlstaarten. Na deze geslaagde éxcursie werd in het park afscheid genomen en ging ieder (voldaan denk ik) haars of zijns weegs. -112- Rob van Westrienen. Verslag excursie naar de spaarbekkens in de Braakman Op het programma stond op 19 december een excursie naar de Waterspaarbekkens in de Braakman. De excursie stond onder leiding van Henk Castelijns en was- georganiseerd voor de gezamelijke vogelwachten 'van Zeeuws Vlaandereii nl. het Duumpje èn de Steltkluut. Om half tien werd vanaf het startpunt vertrokken door de aanwezige 14 personen. Heteen al werden we verrast door overvliegende rietganzen en daartussen 1 brandgans. Op het eerste spaarbekken zat hoofdzakelijk wilde eend en wat futen en een brilduiker. Op het tweede bekken kregen we mooie verrassingen (welke wel nodig waren om de koude te trotseren) in de vorm van voornamelijk Ijseend en Toppereend, welke vogels zich möoi lieten beijken door de aanwezige telescoop; Op het laatste bekken waren enkele slobeenden aanwezig. Na de spaarbekkens werden ook nog rondom liggende plaatsen bezocht, waar ook interessante vogels aahwezig waren zowel Nonnetje, Grote zaagbek als Watersnip. Na dit alles bezocht te hebben en bekeken kwamen we weer terug op het beginpunt toch wel enigszinds bevangen door de koude. Hier werd nog even teruggekeken op de excursie, werd Henk Castelijns bedankt voor de leiding en gingen we allemaal huiswaarts naar de warme kachel. Waargenomen vogels: Fuut 17; dodaars 3; blauwe reiger 2; wilde eend 3500; wintertaling 32; slobeend 25; toppereend juv <f kuifeend 350; tafeleend 25; brilduiker 7; grote zaagbek 5; nonnetje 1 o; bergeend 2; ijseend 1 <f 1 o; grauwe gans 72, rietgans 140; brandgóns 1; blauwe kiekendief 1 o; patrijs 5, fazant 8; meerkoet 150; kievit 30; watersnip 12; wulp 2; kokmeeuw; grote mantel meeuw 4; sto rmmeeuw; zilvermeeuw; houtduif 1; graspieper 1 witte kwikstaart 1; merel 2; roodborst 2; goudhaantje 1; koolmees 3; vink 1; zwarte kraai 1; ekster 2. Hans Holenaar. Verslag ganzen excursie, 2 januari 1983. Toch waren er nog een 8—tal leden komen opdagen vroeg in de ochtend net na zevenen in de dichte mist. De bedoeling was bij Nummer Een de ochtendtrek af te wachten van de ganzen die op de Hooge Platen overnachten en ze dan vervolgens weer in het binnenland op te zoeken, volgens beproefd recept. Gehoord hebben we ze wel en er was ook een groepje zo vriendelijk pal over ons te komen zodat we toch wat gezien hebben. Daar hebben we het maar bij gelaten. De mist was te hardnekkig om ganzen kijken mogelijk te maken.

't Duumpje | 1982 | | pagina 6