NIEUWS VAN HET ZWIN Zo kan men ook de vogelpoot vergelijken met het mense lijk been. mens knie VOGEL tóf HNiE l=dijbeen 2=scheenbeen 3=middenvoetsbeen 4=teenkootjes HiEL WEL Figuur 5. Bij de vogel spreekt men van het loopbeen, dat meestal onbevederd is. Het is een vergroeiing van de verschil lende voerwortelbeentjes en middenvoetsbeentjes. De knie van de vogel kan men pas zien alsmen de poot oprekt, wanneer men de vogel in de hand heeft. De 'grote teen' van de mens wijst bij de vogels achter waarts en doet dienst als steun en ook als haak bij het vastgrijpen van takken. De 'kleine teen' missen vogels en de overige drie wijzen meestal naar voren (Spechten hebben echter twee tenen naar voren en twee naar achteren) Vogels zijn dus geen zoolgangers, zoals de mens, maar teengangers Als de poten doorbuigen, worden de pezen, die naar de tenen lopen automatisch aangetrokken, waardoor de tenen de tak vastgrijpen. De vogel kan de tak pas los laten, als hij zijn lichaam aktief omhoog beweegt. Dit is van groot belang voor vogels bij het slapen in bomen en struiken; daarnaast ook voor vogels die een prooi slaan met hun poten. Als de vogel een prooi raakt, zullen de tenen met de scherpe nagels zich automatisch in de prooi slaan. Literatuur"Vogel" door L.L. Darling, Wetenschappelijk Uitgeverij Amsterdam, 1970. "Anatomie van het gevogelte", door Prof. Dr. N. de Vos, R.U.Gent, 1980. Geert de Bruyckere, Eric Marteijn. -18- In 1982 werden door ons biologisch station 4470 vogels geringd; 80 verschillende soorten. De hoogste aantallen betroffen: 1265 kokmeeuwen, 267 kauwen, 577 zwartkopgrasmussen, 319 tuinfluiters en 307 kneutjes. Interessant door hun betrekkelijke zeld zaamheid zijn: 6 sperwers, 6 kleine plevieren, 3 hout snippen en 1 groenlandse tapuit. Op zaterdag 14 mei om 5.00 uur organiseren wij een vroege morgenwandeling in de duinbosjes bij het reservaat. Hoofddoel is voornamelijk het beluisteren en observeren van zangvogels, vooral de nachtegaal. Afspraak bij de ingang van het Zwin. Het zachte weer was oorzaak van een vroeg broedselzoen. Reeds heel wat wilde eenden en grauwe ganzen broeden. In de reigerkolonie die zich in de duinbosjes bevindt worden reeds heel wat jonge reigers groot gebracht. In de verzamelingen bouwen de ooievaars aan hun nest en de oehoe heeft al jongen. In de schorre zijn de kokmeeuwen reeds massaal terug in de broedkolonie's. De zeldzame zwartkopmeeuw is terug; wij noteerden een eerste waarneming op 28 februari; einde maart zagen wij reeds twee paartjes. 1 april 1983, De Conservator, Guido Burggraeve.

't Duumpje | 1983 | | pagina 11