■Q EKSKURSlEVERSL/fiEN Verslag excursie naar de Braakman, 30 januari 1983 Stipt op tijd ging de excursie van start, 9.00 uur o.l.v. Henk Castelijns. De mensen die op de fiets waren gekomen, hadden al een forse regenbui moeten verduren en ook de wind was nogal stevig, nl. west 5/6. Gelukkig klaarde het weer in de loop van de morgen op en over het algemeen was het zonnig en droog weer, die dag. De tocht, die 4 uur duurde, kan als een zware geken schetst worden, één voor de fanatieke doordouwers dus. Maar de resultaten zijn er dan ook wel naar. Een wandeling rond de Braakmankreek betekent, dat je in veel verschil lende biotopen een kijkje neemt: kreek, weide, rietveld jes, bos, moerassige stukjes, akker en ook even buiten dijks bij de zgn. Braakmanhaven. Opvallende vogels waren: Oeverloper, deze steltloper s schijnt hier deze winter al vaker gesignaleerd te zijn en we kunnen dan ook spreken van een overwinteringsgeval Dit is in Nederland toch een vrij zeldzame zaak voor deze soort, die elke winter slechts enkele keren in ons gewest wordt gezien en soms zelfs ontbreekt. 1 Parelduiker, wederom een relatief zeldzame soort, die elke winter slechts enkele keren in ons gewest wordt gezien en soms zelfs ontbreekt. Deze duiker verbleef in de Braakmanhaven en was daar reeds enkele weken. Typische kenmerken van dit exemplaar waren: groot formaat, snavel recht, ook ondersnavel, kleiner dan die van de Ijsduiker, die werkelijk een enorme bek heeft, dpnkere voorkop en bovenzijde met een lichtere achterkop en hals. Het valt vaak niet mee, om de verschillende duikersoorten uit elkaar te houden, doch met wat oefening valt dat wel mee. De 4 soorten kunnen ook nog onderscheiden worden naar de vorm van de kop en de houding daarvan. Bij de Parelduiker wordt de snavel recht gehouden en onze vogel had geen steil voorhoofd. Verder zagen we 1 Indische gans tussen de Grauwe ganzen. Verder zagen we Ook werden waargenomen bv. brilduikers, middelste zaag- bekken, goudhaantjes, aalscholvers, soorten die zeer frequent in de Braakman in de winter aanwezig zijn. Als bijzonderheid kon nog een Grote jager genoteerd worden. Deze vogels zijn, zoals de naam aangeeft, de jagers van de zee onder de vogels en ze vliegen zolang achter de meeuwen en sterns aan tot deze hun eten uitbraken, wat de jager dan behendig in de vlucht opvangt. Dit exémplaar is met olie aangetroffen, is gereinigd en verzorgd door dhr. Riemslag en weer losgelaten in de Braakman. De vogel heeft hier een tijd van kadavers geleefd, die door enkele mensen waren verzameld in de Braakman o.m. een Kleine zwaan. De vogel is, nadat de voèdselvoorziening gestopt is vertrokken, maar is ongeveer 2 weken later weer aan getroffen op de Hooge platen. Ik. neem althans aan dat het dezelfde vogel betrof. SOORTENLIJST Braakmanhaven: Middelste zaagbek 16, Bergeend 12, wilde eehd 60, Wulp 6, Parelduiker 1, Scholekster 20, Veldleeuwe rik 7, Eidereend i, Fuut 50, Brilduiker l<f. Wintertaling 120. MET EsJf SOïiODB BRAAKMAN -20- -21-

't Duumpje | 1983 | | pagina 12