Over het rekreatieplan Ydewalle is in het laatste nummer van het verenigingsblad bericht. Een projekt met een dergelijke omvang kan een bron van onrust vormen in het waardevolle krekengebied. Ook hier vinden we een afweging waarin ook de natuurbelangen zijn betrokken niet terug. En ronduit kritiek hebben we op de uitlatingen van wethouder Dufossévan de gemeente Sluis, gedaan in de PZC net na de zomer. Hij stelde dat de gemeente Sluis geen beperkingen wil opleggen aan mini-campings als er meer dan de toegeatane 5 families aan de deur kloppen. Dit had tot gevolg dat er ten noorden van Retranchement twee campeer-terreinen verschenen, waar veel meer dan de 5 kampeereenheden op waren toegelaten. Naast de rechtsongelijkheid die er zo per gemeente ontstaat als Sluis wel en in Oostburg geen toestemming geeft tot het plaatsen van meer tenten e.d., hebben we grote bezwaren tegen deze gang van zaken. Juist het Zwingebied heeft al met grote rekreatieve druk te maken. Nieuwe campings zijn hier vanuit natuur- en landschappe lijk oogpunt niet te accepteren. Op deze manier om zeilt de gemeente Sluis tevens een planologische toet— singomdat het resultaat wel eens negatief zou kunnen uitpakken? Een plan waar we in principe niet afwijzend tegenover staan is recentelijk door burgemeester Spijkerboer in de publiciteit gebracht. Als het aan de gemeente Oostburg ligt, zal er een strook langs de kust tussen Breskens en Nieuwe Sluis met zand worden opgespoten en zodoende een kunstmatig duin te creëren. Naast de recreatieve funktie staat ons een inrichting van die duinen voor ogen, die ook de natuurbelangen kan dienen. Met een juiste inrichting en beheer kunnen beide belangen gediend worden en biedt dit plan de mogelijk heid te compenseren wat er aan natuurwaarden door de dijkverzwaringswerken verloren is gegaan. Het doet mogelijk wat onnatuurlijk aan om zelf duinen te creëren, maar we dienen wel te beseffen, dat bijna heel ons kultuurland door mensen handen is gevormd. Natuurlijk wil dat niet zeggen, dat we elk menselijk ingrijpen dan ook maar gelijk goedkeuren. Zo is er in de Baarzande op een laag weiland grond gestort, terwijl het de bestemming natuurgebied kent. Een onacceptabele zaak. Zo worden ook de laatste stuk jes natuur in onze streek bedreigd. De houding van de gemeente Oostburg stelt ons in dit geval teleur. Voor ons is de oplossing hier, het laten weghalen van de grond en niet het beboeten van de overtreder. Dit -6- zou recht doen aan de natuurwaarden van de Baarzande. Nu is er weer een drassig, laaggelegen terrein verlo ren gegaan. Een lichtpuntje is de heroprichting van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. I.s.m. de vrijwilligers valt er nog veel werk te verzetten op het terrein van het onderhoud van de kleine, onrendabele landschaps elementen. Hopelijk komen ze ook toe aan het inplanten van nieuwe hagen en bomen op de overhoekjes die zich daarvoor lenen. Veel van de problemen waar we mee te maken krijgen is voor een deel terug te voeren op onwetendheid bij bestuurders en andere verantwoordelijken wat betreft de kennis van natuur en landschapsproblemen. Het is elke keer weer een hele klus om ze duidelijk te maken dat een opgehoogd weiland minder natuurwaarden kent dan het drassige weiland. Dat de grote aantallen meeuwen en spreeuwen nog niet wil zeggen dat het goed gaat met de natuur. Juist op dit terrein ligt er een belangrijke taak voor onze vereniging te wachten, waar we de komen de tijd extra aandacht aan willen besteden. In dat werk weten we ons gesteund door een nog steeds groeiend aantal leden. We zitten nu ruim boven de 4 00, waaruit blijkt dat ook in deze tijd veel mensen het belang van natuur en landschapswaarden blijven inzien. Het Duumpje blijft echter een vereniging van vrijwil- ligers. Om nog meer mensen bij ons werk te betrekken wordt op deze vergadering een voorstel besproken voor de uitbouw van de werkgroepenstruktuufr. Het Duumpje slaat haar vleugels uit. We vertrouwen erop dat de broedresultaten goed zullen zijn. -7-

't Duumpje | 1983 | | pagina 5