verslag secretaris Het bestuur is 6 maal in vergadering bijeen geweest. 1982 is voor het Duumpje in veel opzichten een succes vol jaar. In de eerste plaats is daar de stijging van het aantal leden van 362 naar 415, een stijging van 53 leden. Dit is een verheugend verschijnsel in een tijd van algemene teruggang. E.a. is mijn inziens een gevolg van een groeiend besef van het belang om natuurwaarden te beschermen, zowel als de aktieve manier waarop het Duumpje hier voor opkomt. De aktiviteitqn opzich komen overigens verder vooral aan de orde in de jaarverslagen van de werk groepen Om de mensen (uit de streek zowel als daarbuiten) bij de natuur te betrekken vormen vooral de excursies een belangrijk middel. Het blijkt dat aan de excursies door veel mensen wordt deelgenomen en vooral afhanke lijk van de situatie een grote verscheidenheid aan deelnemers oplevert. Met name de Zwarte polder excur sies zijn voor mensen zowel uit de streek maar vooral van buiten onze streek een prima middel om zich een idee te vormen over wat er aan de kust in ontwikkeling is. Behalve de geleide excursies zullen binnenkort ook wandel- en fietsroutes middels speciale gidsen uit gezet worden. De fietsroutes worden uitgebracht i.s.m. de ENFB. Een goed raiddel om belangstellenden naar eigen voorkeur onze streek te laten bekijken en beleven. Vlak voor de zomer heeft er een excursie plaats gevon den met een delegatie van B&W van Sluis. De aanleiding vormde de komst van de nieuwe burgemeester Asselbergs die we,evenals met burgemeester Spijkerboer gebeurd is, hebben rond geleid en gewezen hebben op zaken die volgens ons de aandacht verdienen in het buitengebied van Sluis, zoals de ontsluitng van het Zwin e.d. Rond de archivering. De oproep in het Duumpje heeft inmiddels al veel reakties opgeleverd. De komende tijd zal een en ander op orde gebracht worden. Nu al echter kan vastgesteld worden dat we in ons archief nog steeds heel wat missen. Als u toch met de voorjaars schoonmaak bezig bent, kijkt u nog eens op zolder, wellicht ligt er nog het een en ander dat we kunnen gebruiken. Met de bibliotheek in Oostburg is inmiddels afgesproken dat zij ons willen helpen met de archlveringOok is afgesproken dat er in de bibliotheek een beperkte ruimte beschikbaar zal komen voor o.a. tijdschriften; later zal ook onze achtergrondsinformatie in de biblio- -8- theek beschikbaar zijn. Zodra de nieuwbouw van de bibliotheek klaar is zal er ook met het oog op boven staande een speciale expositie door het Duumpje worden ingericht. Ten slotte. De vereniging is op veel terreinen van de natuurbescherming aktief. Het voorstel voor de nieuwe werkgroepen struktuur is daar een voorbeeld van. Er blijft voortdurend nog veel werk liggen. Voor 1983 hopen we dan ook dat velen zich opnieuw aktief willen inzetten voor bescherming en beheer van de natuur in onze streek. de secretaris Leo D'Hoore. verslag bSoflogoe werkgroep De biologie werkgroepvergaderingen werden goed bezocht en wel door gemiddeld 13 personen. Dit betekent een gezonde belangstelling door de dktieve leden, maar ook brengt deze opkomst problemen met zich mee, i.v.m. de huiskamervergaderingen, n.l. niet iedereen kon thuis tot wel 16-17 personen bergen. De oplossing hiervoor denkt het bestuur gevonden te hebben in de nieuwe werkgroepen struktuur. De voordelen van deze struktuur zullen straks aan de orde komen. Wat zijn de belangrijkste punten geweest dit jaar in de biologiewerkgroep: De avifauna, waar in samenwerking mat de Steltkluut druk aan gewerkt wordt. Alle gegevens zijn'nu binnen en met het rangschikken is men druk doende. De film over de dijkverzwaringswerken, dit voorjaar werden de laatste beelden geschoten, waarna de filmer een kale film zonder tekst zal afleveren, die wij kunnen voorzien van tekst in het dialekt. U hoort hier tztmeer over De vogel excursie naar Engeland, waarover u hebt kunnen lezen. Het weer in oude staat brengen van het eikenhakhout- bosje te Sint Kruis door de aktieve knotploeg, die ook heeft gewerkt aan het snoeien van een met bac- terievuur besmette meidoornhaag, het knotten van bomen, het maken van musterds e.d., wat ook financieel aan trekkelijk is voor de vereniging. Het werk op de Hooge Platen is u wel bekend. Het organiseren van excursies voor de leden en in de zomer voor de toeristen in de Zwarte polder, waar de 2500ste bezoeker werd rond geleid. Het geven van kursussen zoals de pluiskursus, om braakballen te ontleden op resten van muizen e.d. -9-

't Duumpje | 1983 | | pagina 6