OVER. DE BOUW. VAN DE .VOGEL Knotwerk^roejD Koordinator: Sjaak Herman, Kloosterstraat 16, Sluis tel. 01178-1744. Deze werkgroep houdt zich bezig met het vrijwillig land schapsbeheer. Dus het knotten van bomen, het snoeien van hagen, het maaien van riet. Ook de aanplant van nieuwe bomen en struiken valt daar onder. Verder worden de kontakten met de Stichting Landschapsverzorging Zeeland onderhouden. Planologie_werkgroep_ Koördinator: Thijs Kramer, Oude Zeedijk 4, Zuidzande tel. 01178-1891 Deze werkgroep gaat op de oude voet door met het volgen van de ontwikkelingen op het gebied van de ruimtelijke ordening in de streek, en de ondersteuning van het werk van het Z.C.O. Hooge Platen_werkgroep_iioi Het voorstel is afkomstig van Jan de Zwart om een werk groep te formeren, die samen met Rene Beijersbergen zich gaat bezig houden met het beheer van de Hooge Platen. Vooral ook de werving van de vrijwilligers voor het be heer swerk op de Hooge Platen is belangrijk. Edukatle werkgroep i.o. Koordinator: Leo D'Hoore, Merseniersstraat 6, Sluis tel. 01178-1963 Het ligt in de bedoeling na de zomervakantie te starten met een edukatie werkgroep, die zich gaat begeven op het brede terrein van de natuurbeschermings edukatie: het verder inrichten van de stand, het maken van dia-series, lesbrieven, speciale brochures e.d. Leo is bereid deze kar te gaan trekken. Over de aktiviteiten van de werkgroepen zal natuurlijk in dit blad bericht worden. Dit zal o.a. gebeuren door het publiceren van de verschillende aktiviteiten in een werkgroepen-agenda, zodat zowel leden als belangstellenden weten wanneer wie wat doen, en iedereen aan de aktiviteiten kan deelnemen. AGENDA WERKGROEPEN: 30 mei: start planten determinatie kursus, KWL Oostburg 20 mei: algemene werkgroepen vergadering, v Eeghenhuis Aardenburg, aanvang 19.30 uur 28 mei: Avifauna vergadering, Terneuzen. 17 juni: planologie vergadering, Oude Haven Oostburg 24 juni: vogelwerkgroep, v Eeghen Aardenburg 19.30 uur. Allereerst kan men opmerken, dat de gehele lichaams bouw bij vogels is ingesteld om te vliegen. Zo is een grijp- en steunorgaan omgevormd tot vleugel (de snavel heeft de funktie van grijporgaan overgenomen. Daarnaast is er het streven naar een minimaal lichaams gewicht. (Zo heeft een vogel bijvoorbeeld luchthoudende beenderen i.p.v. beenmerg, geen gebit of urineblaas en ook een buitenbaarmoederlijke embrijo ontwikkeling) Ten derde kan men het naar centraal verplaatst zijn van het zwaartepunt noemen(hiertoe dragen tal van fak- toren bijde zeer lichte kop, hals en staart, de zware borstspieren, de naar centraal verplaatste kauwspieren in de vorm van een spiermaag, het "vleesgedeelte" van poot- en vliegspieren is naar centraal verplaatst) Bekijkt men de zeer lichte, maar gedetailleerde con- struktie van de vogelschedel (met al zijn richeltjes, knobbeltjes en uithollinkjes voor aanhechting van spiertjes en bandjes, openingen voor dunne bloed vaatjes en zenuwen) dan vallen de relatief grote oog kassen en de grote ovale neusopeningen in de boven snavel het eerst op. Het kaakgewricht blijkt in bouw en werking nogal te verschillen van dat van zoogdieren. De schakel in het mechanisme van openen en sluiten van de vogelbek is het zgn. vierkantsbeen, het homoloog (een lichaamsdeel, dat dezelfde oorsprong heeft als een deel van het lichaam van een ander dier heet homoloog, hoe sterk de funktie ook gewijzigd is) van het aambeeld, éSn van onze gehoorbeent}es Het mechanisme staat in fig. 1 schematisch weergegeven. Als het spiertje tussen schedel en vierkantsbeen (1) samentrekt draait het vierkantsbeel kloks- gewijs rond draaipunt 2, waar door de bovensnavel (3) wordt opgeheven en de snavel open gaat. 1. Zeer sterke kaken vindt men bij vogels die harde zaden kraken of grote prooien moeten doden of verscheuren. Juist achter dit kaakgewricht bevindt zich de uit wendige gehoororganen, die bij vogels zëêr ondiep zijn. De snavel die hard aandoet is echter in het puntje van de beweeglijke bovensnavel doorweven met zenuwuiteinden en smaakzintuigjes. De tong tenslotte v/ordt ondersteund door het tongbeen. -15-

't Duumpje | 1983 | | pagina 9