KRAAIEN IN MEI "Op eksters" was hun antwoord. De rest zei het geweer. Het nest liet een paar takken neer en ik stond paf. Soms duurt het even, al zijn het je eigen ogen. Lag er meer in mijn vermogen dan een vloek? Ze vlijden zich in de Mercedes, vier mannen in groen en een knaap die toen nog kinderkleren dsoeg- en zetten hun tocht voort. Schot na schot heb ik gehoord, die avond. En nou, bij die bewuste boom, een doodgewone populier, rare gedachten. Want als ze toen op eieren zat, ligt ze er nog. Anne Schorre Kraaienboeren zeggen dan al gelijk ..schadelijk, jagers ..schieten, sommige natuurbeschermers ver velende beesten. Waar komt deze antipatie vandaan en is deze terecht? De antipatie is histories gegroeid; kraaien waren onrustbrengers en sieraaddieven. Tegenwoordig is deze antipatie weer flink aangewakkerd, omdat kraaien (zwarte kraai, ekster, kauw en vlaamse gaai) in Ne derland in aantal toenemen. Boeren ondervinden in sommige gevallen last van kraaien. Bijvoorbeeld bij de maisteelt. Tussen het zaaien en kiemen van de mais kunnen kraaien fourageren op het zaad. Ook op de gerijpte maTs en als het maiè ingekuild ligt kan er schade optreden. Deze schade probeert men nu te beperken door middel van afschot van kraaien. Er zijn echter ook alternatieve metodes.: verjaging met behulp van angstkreten is er 6én van, een andere mogelijkheid is het verjagen door kleurige kotrasterende linten of draaibare bordjes op het land te zetten. Er moet wel op gelet worden dat er geen gewenning optreedt, dus de alternatieve metodes moeten alleen toegepast worden als het strikt noodzakelijk is en de verschillende metodes afwisselen. Zodoende hoeft er echter niet direkt naar het geweer gegrepen te worden. Een veel gehoorde klacht is dat kraaien schade aanrichten bij (zang)-vogels, omdat eieren of jongen worden op gegeten. Uit wetenschappelijk onderzoek is vast komen te staan, dat vogeljongen en -eieren maar een klein" percentage is van het kraaienvoedsel en dat zelfs, ondanks dat kraaien in aantal toenemen, ook de vogel stand toeneemt (zoals op Texel)Het is ook logies dat kraaien geen grote schade aan kunnen richten aan de vogelstand, omdat ze selektief prederen, d.w.z. ze pakken alleen zwakke jongen en ze eten alleen de eieren uit nesten, die niet goed verborgen zijn. Deze selektie- ve predatie komt dus alleen ten goede aan de vogels; zo wordt een gezonde, sterke populatie in stand gehouden. In sommige gebieden is er een achteruitgang van bepaalde vogelsoorten gekonstateerd, maar dat ligt dan niet aan de kraaien, die wel gelijk als boosdoener worden aangewezen, maar aan de verslechtering of verlies van het geschikte biotoop van die soort, (onderzoek RIN in 6 nederlandse gebieden) Jagers bejagen kraaien niet alleen om de 2 bovengenoemde redenen (landbouwschade en vermeende schade aan de -61-

't Duumpje | 1983 | | pagina 10