KNOTTEN vogelstand) maar ook omdat het konkurrenten zijn van hun plezierjacht; ze eten namelijk ook wel eens uit gezette fazanten en ander zogenaamd jachtwild. Het bejagen van kraaien is echter ook in dit geval zinloos. Zo is gebleken dat in een gebied waar niet gejaagd wordt de kraaienstand konstant blijft, evenals in een gebied met weinig jacht, maar dat in een gebied waar veel gejaagd wordt de kraaienstand zelfs toenam! Een andere reden om kraaien niet te bejagen is, dat het aantal kraaien zich aanpast aan het voedselaanbod (net als met torenvalken, in een goed muizenjaar hebben ze een groter broedsukses als in een slecht muizenjaar)Het is dus niet zo dat de kraaienpopulatie grenzenloos kan groeien als er niet gejaagd wordt. Positieve punten van kraaien flie nog wel eens vergeten worden zijn dat ze in het broedseizoen vooral ook veel insekten eten, Positieve punten van kraaien die nog wel eens vergeten worden zijn dat ze vooral in het broedseizoen ook veel insekten eten, die schadelijk zijn voor de landbouw. Daarnaast kreeren kraaien nestgelegenheid voor o.a. torenvalk en ransuil, die dat zelf niet kunnen, en gezien de geringe dichtheid van beide soorten in West Zeeuws Vlaanderen in vergelijking met de rest van Nederland, moet dit positieve punt niet vergeten worden. Samenvattend kan dus gezegd worden, dat jacht op kraaien ter bescherming van (zang)vogels zinloos en onnodig is. Bij optredende landbouwschade kunnen eerst alternatieve verjagingsmetodes uitgeprobeerd worden, alvorens tot afschot over te gaan. De antipatie t.a.v. kraaien is naar mijn mening dus onterecht, omdat kraaien nauwelijks schade aanrichten en ze eigenlijk ook nuttig zijn. Hopelijk komen onze kraaien bij u nu ook in een (nog) beter daglicht te staan. Rob van Westrienen -62- Sinds het vorig verslag is er weer heel wat werk verzet. Op 29 januari was er 250 m lange meidoornhaag aan de Mosseldijk te Sinte Pier afgezaagd en opgeruimd, waarna op 26 maart samen met Henk van OOsten van het Coordina- tieorgaan de opengevallen gaten ingeplant werden met sleedoorn en hondsroos, zodat na een aantal jaren deze haag weer schitterend erbij zal staan! Op 12 februari werden 13 wilgetronken van vrouw Smit aan de Nieuwstraat bij Oostburg gekapt; het afkomende dikke hout wilde ze zelf houden, terwijl van het fijne hout 90 musters gemaakt werden voor de Hoge Platen. Ook werden van het dikke hout 23 staken uitgezocht voor aanplant. Hierna hebben we van 26 februari tot 26 maart nog eens 720 mus*ters, bestemd voor de Hoge Platen, opgemaakt aan de Smitsdijk te Zuidzande; hier was zoveel werk dat er met 4 musterdpaarden gewerkt is! Tussendoor op 19 maart zijn we nog aanwezig geweest bij de oprichting van de Landschapsverzorgingsdienst Zeeland op de boerderij van Nortier aan de Brugsevaart. Door de voorzitster Mevr. Montfrans werden 2 linden geplant, waarna wij namens alle knotwerkgroepen in Zeeland de werkzaamheden van de Stichting startten door het planten van 20 wilgetronken op de dijk en 30 in de wei, kompleet met bescherming. Hierna was er nog een gezellig samenzijn in "Chez RenS"Het is te hopen dat er een vruchtbare samenwerking zal "groeien" tus sen de vrijwilligersorganisaties en de landschaps ver zorging 1 De 50 knotwilgen konden we op die ene dag niet klaar krijgen: op 8 april was dit werk pas rond. In Sluis werden tenslotte nog 16 tronken kompleet met bescherming geplant in een wei bij de Zuidpoort. Door het maken van de vele musters voor de Hoge Platen is het werken erop er wat bij ingeschoten: alleen op 4 april en 1 mei is er door 3 man geholpen met het aan brengen van rijsschermen. Het ligt in de bedoeling bij voldoende belangstelling, een aparte werkgroep hiervoor op te richten, ter verlichting van de uiterst zware taak van RenS en zijn aanhang; het is toch te zot om los te lopen dat "Ollanders" uit "Dennaagt" dit vele en mooie werk moeten doen! -63-

't Duumpje | 1983 | | pagina 11