4 NIEUWS VAN HET ZWIN Voor het volgende seizoen staan alweer een heleboel ob- jekten op Jiet programma: Tronken kappen ln-Sluis en Cadzand, planten In Cadzand en Breskens, jonge iepe bomen opsnoeien in Cadzand. Iedereen die geholpen heeft: van t Westeinde, Rla, Ineke, Paridaen, Henk, de Hulster, Ronald, Peter, Thijs, Leo, Pieter-Paul, Petrus, Reggie, Jan, Rob, Awie, Jeroen, Eric en Martin, worden bedankt voor hun inzet. Mei 1983, Sjaak Herman. Regelmatig komen we in de streek gebeurtenissen tegen, die om de een of de andere reden ergernissen opwekken, maar waar zo weinig aan valt te doen. Ze getuigen meestal van onnadenkendheid of minachting voor de natuur. Deze rubriek wil voor die kleine ergernissen een uitlaatklep vormen. - Zo werd het witte gebouw op de dijk bij Nieuwe Sluis afgebroken, terwijl de jongen van de grote huiszwaluwen- kolonie onder de dakrand van dit gebouw bijna waren uitgevlogen. U kunt zich het tefereel wel voorstellen, tussen de brokstukken de jonge huiszwaluwen, daar boven de ouders in grote paniek. Een paar dagen later waren de meeste jongen uitgevlogen. - Dë kauwtjes op de Markt van Retranchement waren veel te rumoerig volgens de omwonenden. Dus de gemeente maar gebeld. De schoorstenen van het dorpshuis, waar de kauwtjes in broedden werden dicht gemetseld. - Ook het struikgewas op het veerplein moest het midden in het broedseizoen ontgelden. Vele nesten gingen verloren, terwijl het broedseizoen toch maar zo kort is. - In de duinen van het Zwin heeft de gifspuit weer eens rijkelijk gesproeid. Niet alleen de akkerdistel, maar alles wat er op lijkt en alles in de direkte omgeving van de planten moesten het ontgelden. Met als resultaat grote verdorde plekken in de vegetatie. Ook geen reklame voor het toerisme. -64- Sedert verleden herfst hebben onze ooievaars meer en meer de neiging om weg te trekken. In de zomer van 1982 telden we in onze verzameling nog 28 exemplaren. Dit jaar echter verblijven er in het Zwin nog slechts 16 ooievaars. Een jonge ooievaar, hier als nestjong geringd in 1981, werd in maart 1983 in de Sahara gemeld tijdens lente- trek tussen Tsjaad en Algerije. Verder kregen we ook een terugmelding uit Chalonnes-s-Loire, Frankrijk. In Nederland, de Elzas en elders neemt men het voorbeeld van wat we in het Zwin realiseren over, teneinde het uitsterven van deze prachtige vogel in West-Europa tegen te gaan. Helaas veroorzaakte koude en een regenachtige meimaand voor een grote sterfte. een grote sterfte. Van onze 6 broedende paren ooievaars konden er slechts 2 hun jongen grootbrengen. De zware storm van 12 mei jongstleden veroorzaakte heel wat verwoestingen in alle reigerskolonies in West-Vlaanderen. Tientallen jonge reigers die nog niet konden vliegen werden letterlijk het nest uitgeblazen Een veertigtal vogels, die anders zouden omgekomen zijn, werden in het Zwin verzorgd. Daarvan kon men er reeds een dertigtal opnieuw in vrijheid stellen. Enkele waarnemingen van zeldzame vogels: - 4 rode wouwen op 15,17 en 23 april en op 6 mei; - een kwartelkoning op 12 mei; - een zilverreiger vanaf 10 juni. De Conservator, Guido Burggraeve. -65-

't Duumpje | 1983 | | pagina 12