Brugs VeïdornSthoIogssch Jaarboek Paddestoelen o AanvuDlangen Het is met veel genoegen dat we kunnen vaststellen, dat het initiatief van de afdeling Brugge van de Belgiese Jeugdbond voor natuurstudie en milieubescher ming geleid heeft tot een derde jaarboek. Niet alleen het uiterlijk is er sterk op vooruitgegaan, een druk fout daargelaten. Ook inhoudelijk heeft het jaarboek aan kwaliteit gewonnen. Dit is ongetwijfeld te danken aan de stimulerende werking die er van een dergelijk initiatief uitgaat op de vogelaars. Op onderstaand kaartje is het gebied weergegeven die het jaarboek bespreekt. Van dit gebied werden alle gegevens verzameld en bewerkt. Op zich al een gigantiese klus. Een twintigtal schrijvers is vervolgens aan het werk gegaan, wat 5 hoofdstukken heeft opgeleverd, die allen een bepaalde vogelgroep behandelen. Een indrukwekkend aantal tellingen van bijna alle watervogelgebieden in het Brugse worden weergegeven. Vooral wat de watervogels betreft is het beeld bijna kompleeti -68- Het is jammer dat het hoofdstuk 'Vogels over zee' zo summier is gebleven. Met zoveel teluren zou veel meer te doen zijn en het beeld kunnen kompleteren, dat na jaren telwerk van de nederlandse kust is verkregen. De roofvogels genieten de bijzondere aandacht van onze zuiderburen, Voor ons levert dat prachtig vergelijkings materiaal op voor de roofvogeltellingen van de laatste jaren. Misschien is het interEssant op dit gebied wat meer samen te werken. Ook hier moeten we konstateren dat de kleintjes er weer bekaaid afkomen. Al met al een uitstekend boekwerk, en als we niet op passen is er eerder een avifauna van het Brugse dan van Zeeuws Vlaanderen. tk Deel twee van de "Paddestoelen van Zeeuws-Vlaanderen" is dit voorjaar verschenen. André de Meijer hoopt hier mee het beeld van wat er op mycologies gebied te vinden is in onze streek kompleet te maken. Deze uitgave heet bescheiden "Aanvullingen", maar is nog dikker dan de eerste en zeker zo degelijk volge propt met gegevens als de vorige. Naast de aanvullingen op de vondsten treffen we een hoofdstuk aan, dat ingaat op voorkomens frequentie van de soorten en de bodemgesteldheid. Ook zijn er ver spreidingskaartjes gemaakt van paddestoelen die meer dan 2 keer gevonden werden. Verder hoofdstukken over soorten op stobbes van afgezaagde populieren, en speciale aandacht voor de populierhoed en het judasoor. In het afsluitende hoofdstuk treffen we een bespreking aan van het onderzoek en wat voor natuurbeschermers van belang is een waardering van de geïnventariseerde gebieden. De rijkdom wordt zeer groot genoemd van de overgangs- zöne van duin naar schor in de Verdronken Zwarte polder. In het hakhoutbosje direkt achter de Erasmushoeve is de grootste rijkdom aan paddestoelensoorten op deze zware klei gekonstateerd in Zeeuws Vlaanderen op een dergelijke kleine oppervlakte. De mycologiese rijkdom is hier vooral een gevolg van de vrij grote hoeveelheid dood hout op de grond. Verder worden de Elderschans, het Groese duin en het Jaegersbosje genoems als waardevolle gebieden. Wederom is er een indrukwekkend werk verschenen, een must voor mycologen en een bruikbaar werk voor natuur beschermers. tk -69- NEDERLAND 'tidtgem AssrbroTi Si Andrtts Erntgtn !orh 9ut Wtngtni^ WEST- VLAANDEREN Wl-["etrtr

't Duumpje | 1983 | | pagina 14