Q EKSKURSIE VERSLAGEN Verslag vogeltrekexcursie te Breskens, 1 mei 1983. Een zeer gering aantal vogeltrektellers stond die ochtend te blauwbekken op de dijk. Er was slechts wat trek van zangertjes en een enkele roofvogel. De stelt lopers lieten het weer afweten zoals dit hele voorjaar. De koffie smaakte des te beter. Toch voldoende om op te staan; je weet het ten slotte nooit of er eens niet een grauwe kiekendief langs komt zweven. Om kwart over negen kwamen er zelfs als afsluiting een mannetje en vrouwtje tegelijk langs. Te gek. Ook de twee purperreigers waren niet mis. Maar aantallen werden alleen voor de gierzwaluw gehaald: 1342 in 2 uur! Eric Marteijn. Verslag fietstocht door Zuid Beveland, 15 mei 1983. Een 12-tal deelnemers meldden zich aan de boot voor de dagtocht op de fiets naar Zuid-Beveland. Aan de over kant fietsten we via Ritthem en het Rammekensschor door het Sloegebied naar Nieuwdorp, waar Henk van Oos ten ons stond op te wachten voor een rondleiding door de Zak. Eerst, voor het schrille kontrast even terug door het Sloe en langs de kerncentrale. Daar op de dijk moesten we al voor de tweede keer wachten op Sjaak: wêër een lekke band en dat nog wel met een fiets met een recht stuur! Vervolgens naar Borssele met z'n prachtig vierkant dorpsplein en de Westeindse Weel, zodat duidelijk werd dat onze oudste excursiedeelnemer oorspronkelijk -48- uit Zuid-Beveland komt! We bleven iets ten zuiden van Ovezande, waar we de eerste regenbui te pakken kregen. Maar zo gauw we goed en wel de regenpakken aan hadden, was het weer over met regenen. Dat zou ons nog enkele keren overkomen. Bij het heggenreservaat onder Nisse stapten we even af en hoorden gelijk de braamsluiper zingen. Er is gelukkig nog heel wat overgebleven van de meidoorns hier, al is er volgens Henk toch heel wat verdwenen. Via het Zwaakse Weel, waar een fuut rond dobberde, terug naar Nisse. In het bezoekerscentrum van de schaapskudde werd koffie voor ons gezet en moesten we weer wachten op Sjaak, met z'n derde lekke band! Het was ondertussen alweer een eind in de middag, zodat we in gestrekte draf via s Heerenhoek naar Nieuwdorp terugkeerden. Hier namen we afscheid en bedankten we Henk van Oosten, die ons een prachtige rondleiding had bezorgd, en begonnen we aan de laatste etappe richting Vlissingen. Moe maar tevreden bereikten we de overkant, waar zojuist de zon was gaan schijnen. Verslag planten excursie in het Vlamingduin, 29 mei 1983 Op deze druilerige zondagochtend begonnen we de excur sie vanaf het hotel de Blanke Top met 8 deelnemers en -sters o.l.v. de "alternatieve" excursieleider Peter Maaë. Deze wijze uit het Oosten leidde ons over het duinpad en stelde ons voor aan het kleine -maar fijne- grut onder de planten: zachte ooievaarsbek, duinruit, gevlekte rupsklaver, klein winterpostelijn. Verder vertegenwoordigden zich op deze lijst: gewone zeeraket, kraailook, hondstong, teunisbloem (nog niet in bloei), kleefkruid, muurpeper, bigge- kruid, heggerank, jakobskruiskruid, ijle en zachte dravik, lepelblad, peterselievlierveldlathyrueglad parel zaad, vijfvingerkruid en fluitekruid. Na zo'n honderd meter daalden we het duin af en zetten de tocht in tegenovergestelde richting langs de weg terug voort. Hier zagen we gekrulde zuring, smalbladig kruiskruid, pastinaak, sint janskruid, voederwikke, vogelwikke, avondkoekoeksbloem, frans raaigras, ruige zegge, rietzwenkgras, zilverschoon en in de put in de bocht waterranonkel en watermunt. Wat onze gevleugelde vrienden betreft zagen en/of hoorden we o.a. enkele ooievaars uit het Zwin, putter, kneu, sprinkhaanrietzangertorenvalk, bosrietzanger, tureluur, braamsluiper, huis- en boerenzwaluw, witte kwikstaart, visdiefje en last maar zeker niet least 't Duumpje. Jacky van Gennip. -49-

't Duumpje | 1983 | | pagina 4