De mannetjes zijn te herkennen aan hun donkere uitwen dige kwaakblaas, waarmee ze in de paartijd een bijzon der luid gekwaak kunnen produseren: een geluid wat valt te omschrijven als 'kSkêkê'Toen het geluid van de boomkikker op de band werd afgedraaid, was dit voor de meesten een bekend geluid, zonder ooit geweten te hebben dat het het geluid van een boomkikker was. De vrouwtjes hebben een witte keel en kwaken niet. De groene kleur kan naar gelang van de omstandigheden snel veranderen: een exemplaar werd ontdekt bij het ont waken uit de winterslaap met een donkergroene kleur, binnen enkele minuten was de kleur veranderd in licht groen. De boomkikker is maar een beperkt deel van het jaar aktief. Ongeveer half april ontwaken ze uit hun winter slaap en begint de paringsaktiviteit. Het mannetje zoekt snachts De boomkikker is maar een beperkt deel van het jaar aktief. Ongeveer half april ontwaken ze uit hun winter slaap en begint de paringsaktiviteit. Het mannetje zoekt 's Nachts de poel of veedrinkput op, waar de eitjes in afgezet gaan worden en bezet daar een zangpost. Met het harde verdragende gekwaak wordt geprobeerd een vrouwtje te lokken, wat vooral tussen half mei en half juni het aktiefst gebeurt. De vrouwtjes verschijnen bij de poel als ze aan leggen toe zijn, waarna de paring volgt. De eitjes worden afgezet in het water in de vorm van kleine eiklompjes, met daarin 30-100 eitjes, die op gehangen worden aan plantendelen. Elk vrouwtje zet zo'n 5 tot 10 eiklompjes af. Na enkele weken komen de dikkopjes uit, waarna het ongeveer nog 2% maand duurt voor de metamorfose tot volgroeide kikker is voltooid. Maar er gaan dan nog 3 tot 4 jaar overheen voor de boomkikker geslachtsrijp is. Op het eind van de zomer kan men de mannetjes nog horen kwaken, wat uniek is in de amfibiën-wereld. De boomkikker maakt van diverse biotopen gebruik. Een winterbiotoop, waarin overwinterd wordt en waar over nog maar heel weinig bekend is. De poel, waarin gepaard wordt en de eitjes worden afgezet. De boom kikker trekt elke nacht van het struikgewas naar de poel en weer terug. Overdag ontplooit de boomkikker weinig aktiviteit en is vaak op de zelfde plaats, soms midden in de zon, aan te treffen. Het onderzoek heeft een goed beeld opgeleverd van de verspreiding van de boomkikker en zoals gezegd met een verrassend resultaat. De boomkikker staat er hier in de streek in vergelijking met de rest van Nederland het beste voor. Hier werden de grootste aantallen genoteerd -52- (700-800 zangposten in '1982) verspreid over een rede lijk groot gebied. Gebleken is dat 70-80% van de kikkers in dezelfde poel terugkeren. Toch verplaatsen ze zich soms over grote afstanden, zoals bij een gemerkt exem plaar, dat in 9 dagen 1700 meter aflegde1 De boomkikker is een wettelijk beschermd dier. Daarmee zijn alle problemen jammergenoeg niet opgelost. Be langrijker voor alle dieren is een gezonde leefomgeving, die hen in staat stelt zich volledig en gezond te ont wikkelen. Het verdwijnen van bepaalde dieren, zoals de boomkikker, is dan ook een teken dat het met die omge ving niet goed gaat, ook met andere planten en dieren die in die omgeving thuishoren. Belangrijke reden voor de achteruitgang van de boom kikker is de omzetting van grasland in akkerland en daarmee het verdwijnen van veedrinkputten en kruidenrijke terreinen. Ook verdwijnen er steeds meer overhoekjes en de daargroeiende ruigte kruiden. Zeker zo belangrijk is het beheer van dergelijke overhoekjes en bermen. Duidelijk zal zijn dat afbranden en onkruidbestreiding met de gifspuit zeer nadelige gevolgen ook voor de boomkikker hebben. Ook de hakterievuurbestreiding betekent biotoopverlies voor de boomkikker in enkele gevallen. Bijvoorbeeld rond Aardenburg, de plaats met de grootste poelendichtheid, heeft de hakterievuurbestrei ding zijn sporen nagelaten. Maar ook de aanleg van wan delpaden heeft hier de leefwereld van de boomkikker aangetast. West Zeeuws Vlaanderen is het laatste bolwerk van de boomkikker in Nederland, met een nog redelijk gezonde, maar kwetsbare populatie. Daar kunnen we trots op zijn, zeker, maar we moeten er ook voor zorgen dat dat zo kan blijven. Het Duumpje zal zich zeker blijven inzetten voor het behoud van de boomkikker en haar biotoop. Thijs Kramer. -53-

't Duumpje | 1983 | | pagina 6