SCHREEUWZW\LUWEN H ï-vh'siH de winter van '82/'83 zodat men aannam dat hij mogelijk was gestorven. Mijn waarneming wierp dus een ander licht op de zaak. Hij heeft of hier overwinterd of hij was op weg van een zuidelijker gelegen overwinterings- gebied naar de noordelijke broedgebieden. Zo werd een gekleurringde rosse grutto van dezelfde engelse ringers teruggemeld uit de westelijke Sahara. Ik hoop dat men nu voortaan iets meer gespitst is op kleurringen en de waarde van deze waarnemingen inziet. Ik houd me aanbevolen voor uw waarnemingen en zal met plezier helpen de ringer te vinden om hem de waarneming door te geven. Eric Marteijn Oranjestraat 11 4515 CA IJzendijke Populieren rijen Iets over gierzwaluwen. Gierzwaluwen zijn geen zwaluwen, net zo min hegge- mussen mussen zijn, of scholeksters eksters. Maar vogels zijn het wel. Heel interessante. Het zijn de snelste vogels van Nederland. Hoe snel vertel ik u verderop. Gierzwaluwen komen voor in West Zeeuws Vlaanderen. Van mei tot augustus kunt u ze zien en horen: pikzwarte ankertjes die door de straten gieren en rond de torens. Wie in stad of dorp wóont heeft op zomeravonden vast wel eens een troepje gierzwaluwen horen gieren (een piepend krijsen) en naarmate het donkerder wordt klinkt hun geluid van steeds verder, steeds hoger. Want ze slapen in de lucht, duizenden meters hoog zwevend op hun scher pe vleugels. Bijna alles doen ze in de lucht: slapen, voedsel zoeken, paren, nestmateriaal verzamelen. Alleen broeden niet. Dat doen ze in stad of dorp onder dakpannen, in muurholtes, in holle dakgoten. Gierzwaluwen zijn geen zwaluwen. Zwaluwen maken zicht bare nesten. De boerenzwaluw maakt het nest op een balk in een schuur, of op een richel boven een raam. De huiszwaluwen metselen hun kommetjes onder de dak randen. Maar de gierzwaluw heeft een holte nodig in een gebouw. Daar broeden ze, onzichtbaar op hun drie eieren. Onder dakpannen, in muurholtes, in holle dakgoten. En dan komen de jongen uit. De zwaluwen voeren huh jongen zoals de meeste andere vogels: af en aan vlie gend met voer. Zo niet de gierzwaluwen, Nee, die vlie gen met hun kleine snaveltjes en zeer wijde bek door de lucht, pakken insekten en verwerken die tot een bol letje. Als een bolletje groot genoeg is, soms na een kwartier, soms na 2k uur, geven ze dat over aan een jong. Bij slecht weer, wanneer er weinig insekten in de lucht zijn, duurt het voedsel verzamelen heel lang. En bij heel slecht weer duurt het té lang. De ouders vliegen weg, op zoek naar beter weer, soms honderden kilometers ver. En gaan de jongen dan dood? Nee, ze gaan in "winterslaap". Ze verstijven en hun tempera tuur gaat omlaag. Ze kunnen zo enkele weken in leven blijven. En als de ouders terugkeren leven ze weer op. Het kan vele weken duren voor ze groot zijn. Dat ligt aan het weer. Maar groot worden ze, meestal. En zo vet zelfs, dat ze, wanneer ze groot zijn, niet meer kunnen vliegen. Ze moeten vasten, een week lang, onder de dakpannen, in muurholtes, in )iolle dakgoten. -57-

't Duumpje | 1983 | | pagina 8