fimm F RIT URE 'HET ZWIN' En dan, wonderlijk! dan komen ze, puik in de veren, uit hun holen gekropen, vallen omlaag, slaan zonder enige oefening hun vleugels uit en vliegen rechtstreeks naar Zuid Afrika. De ouders volgen een dag.later. Begin augustus, ineens zijn ze weg, allemaal. Eind april, begin mei, staan de vogeltellers van het Duumpje vol verwachting op het duin. Daar komen ze! Het is zomer! Honderden, duizenden, soms tienduizenden van deze perfekt gestroomlijnde vogels, met snelheden van soms ver over de honderd kilometer per uur. En dan buigen er een paar af van de tocht naar het noorden. En nog een paar, en nog meer, en die zwenken naar Oostburg, naar Groede, naar IJzendijke. En die zoeken de kapotte dakpannen, de muurholtes en de gaten in de dakgoot. Maar alles is netjes gemaakt. En de west zeeuws vlaamse gierzwaluwen, ze zwerven een tijd rond - tot ze zijn verdwenen. De natuurbeschermingsvereniging West Zeeuws Vlaanderen 't Duumpje vindt het vanzelfsprekend dat huizen en andere gebouwen in goede staat worden gehouden. Maar zij wil de gierzwaluwen graag in leven houden, 't Duumpje heeft speciale gierzwaluwnestkasten gebouwd en wil die graag op geschikte plaatsen bevestigen. Zij hoopt op uw medewerking. pieter-paul van laake P.S. Ook zijn er bij de firma Waveka te Rijzenburg speciale neststenen voor gierzwaluwen ontworpen. Deze kunnen bij nieuwbouw of renovatie in gebouwen worden gemetseld, ©p het verzoek van 't Duumpje zal de gemeente Oostburg 6 van dergelijke broedstenen in de nieuwbouw van het gemeentehuis verwerken! Het telefoonnummer van Waveka, waar men verdere in lichtingen over de broedstenen kan inwinnen is 03438-13063. Voor houten kisten van zowel gierzwaluw of andere vogels kan men altijdterecht bij Lucien Boerjan: 01170-3678. te, (voorheen Het Zeeuwse. Landschap -59-

't Duumpje | 1983 | | pagina 9