I DE WESTERSCHELDE Op 3 september jl. stond Johannes de Doper op de dijk tussen Breskens en Nummer Een en bleef daar enkele dagen staan. Met zijn gezicht naar het binnenland gericht en zijn armen wijd gespreid vroeg hij aandacht voor de waarheid over de Westerschelde. Pastoor Gielliet gaf onder een dreigende hemel uitleg voor de belangstellenden over de symboliese betekenis van deze wonderlijke verschijning. Thijs Kramer bracht namens het Duumpje de ongerustheid onder woorden over de verontreiniging van de Westerschelde met alle gevolgen van dien. Hieronder de verklaring die hij aflegde: "Tussen de Zeeuwen en het water is er van een zekere haat - liefde verhouding sprake. Het zeewater blijft een kon stante bedreiging vormen. Maar aan de andere kant zou Zeeland Zeeland niet zijn zonder de zeearmen en al die andere wateren, kreken, sloten. Om er op te varen, te vissen of te verdrinken. Want is het juist niet de spanning van het onberekenbare water wat velen aantrekt. De zee, de golven, als ongerepte natuur, waar alleen met kennis van zaken, met respekt mee omgegaan kan worden. En even fascinerend is alles wat in en rond het water leeft. Mysterieus zelfs, dat onderwater leven, met z'n schelpen, weekdieren, vissen en plankton. En aan de oevers het rijke bodemleven in het slik, de kreeftjes, krabjes, piertjes, mossels en kokkels. Voedsel voor duizenden vogels, die in vele soorten slikken en schorren bevolken en een kleur rijke omlijsting vormen van deze grote uitgestrekte na tuurgebieden. Want zo moet je de zee en de zeearmen eigen lijk beschouwen, als grote natuurgebieden. Het is op het eerste gezicht moeilijk voor te stellen, maar ook de Westerschelde is een natuurgebied van inter nationale betekenis. Het zijn de grote vrachtschepen, tankers en industriegebieden die het beeld bepalen van de Westerschelde. Toch vinden we in en langs dit gebied natuurgebieden van internationaal belang: Saaftinge, de Hooge Platen en al de andere schorren en slikken zijn voor het buitenland zeldzame terreinen met een bij zonder aan het getij aangepaste vegetatie en grote aantal len vogels. Aantallen die na het afsluiten van de Ooster- schelde nog zullen toenemen. Daarnaast heeft de Westerschel de voor enkele vissoorten een kraamkamerfunktie, vooral voor de garnaal. Maar de verontreiniging van de Wester- -92- schelde heeft zulke vormen aangenomen, dat ze een bedrei ging vormt voor deze natuurwaarden, maar ook Voor de mens. Waar zijn dè zeehonden en bruinvissen gebleven, die hier enkele tientallen jaren geleden de Schelde opzwommen? Zeeaster (voor de Zeeuwen lamsoor) en zeekraal zijn zo verontreinigd met vooral Cadmium en kwik (wel de twee kwalijkste zware metalen) dat consumptie een gevaar voor de gezondheid inhoudt. Dit bleek uit onderzoekingen op het schor van Waarde, maar is nu ook voor Saaftinge gekonsta- teerd. Ook veilig zwemmen in grote delen van de Wester schelde is er niet meer bij. Zo willen we een volgende bedreiging onder de aandacht brengen. Uit onderzoek is gebleken dat schelpdieren uit de Westerschelde hoge gehaltes van de gevaarlijke stoffen cadmium en PCB's bevatten. Meestal nemen de gehal tes zware metalen van oost naar west in de Westerschelde af, maar dit geldt niet voor cadmium. Dit heeft er toe geleid, dat de beroeps kokkelvisserij op advies vein het Minnisterie van Visserij uit de Westerschelde is ver dwenen. (Verbieden is niet mogelijk omdat de Westerschelde traktaat-gebied is). Uit onderzoek naar mossels, die als vergelijkingsmateriaal kan dienen voor kokkels volgens de deskundigen, is gebleken dat er erg hoge gehaltes cadmium voorkomen, ook in het kust gedeelte tussen Bres kens en Terneuzen. In deze strook zijn gehaltes gemeten van 1-2 mg/kg. De richtlijn van het ministerie voor toe laatbare gehaltes cadmium in schaaldieren ligt op lmg/kg. Vooral regelmatige consumptie van kokkels vormt op basis van deze gegevens een ernstige bedreiging voor de gezond heid. Cadmium hoopt zich op in het lichaam. Regelmatig eten van kokkels met een hoog gehalte cadmium betekent dus een opeenhoping- van een flinke hoeveelheid van dit metaal in het lichaam, wat vooral voor de nieren erg gevaarlijk wordt. Ook bepaalde vormen van kanker worden in verband gebracht met cadmium. -93-

't Duumpje | 1983 | | pagina 10