Tussen Breskens en Hoofdplaat wordt er in de zomer en in het najaar volop kokkels geraapt. Op hoogtijdagen zijn daar tientalle mensen mee bezig. Om deze te wijzen op de hen waarschijnlijk onbekende schadelijke gevolgen hebben we het Waterschap het Vrije van Sluis gevraagd borden te mogen plaatsen bij de dijkovergangen waar deze mensen gebruik van maken. Borden die wijzen op de verontreiniging van kokkels en de schadelijke gevolgen voor het lichaam, als deze 'aontjes en oentjes' gegeten worden. Het Waterschap heeft negatief gereageerd op ons verzoek, met als reden dat ze het niet de taak van het Waterschap vinden mensen te waarschuwen voor verontreinigde kokkels. Dit zou eerder op de weg liggen van de milieu-inspectie. Een afschuiven van verantwoordelijkheid, die volgens ons niet helemaal terecht is, omdat via het oppervlaktewaterJ belangrijke hoeveelheden cadmium de Westerschelde in stromen. De gezamelijke polderlozingen zorgen voor 12^% van de totale cadmium belasting. De waterschappen zijn verant woordelijk voor de kwaliteit van het oppervlaktewater en zodoende toch ook aan te spreken op de gevolgen van de lozingen. Mensen zijn te waarschuwen voor een dergelijke veront reiniging. Kokkels zijn echter ook een belangrijk onderdeel van het voedsel van vogels, zoals de duizenden schol eksters die langs de Westerschelde fourageren. Onderzoek naar de gevolgen van verontreinigd voedsel voor vogels is nauwelijks gebeurd, maar wel gewenst. Het is van groot belang de verontreiniging van de Wester schelde onder de aandacht van een breed publiek te brengen. De Westerschelde heeft lang in de schaduw gestaan van ri vieren als de Maas en de Rijn. Niet dat de Schelde minder verontreinigd is, maar eerder omdat weinig mensen zich bekommerden om de rivier in deze uithoek van Nederland. Een speciale werkgroep, bestaande uit leden van de Stelt- kluut, het Duumpje en het ZCO wil daar verandering in brengen. De tocht langs de lozingspunten op de Schelde in het kader van het Internationaal Water Tribunaal vormde de aanleiding voor de oprichting. Naast het boven water krijgen van gegevens over de vervuiling en vervuilers van de Schelde ligt het in de bedoeling uit te zoeken welke wettelijke regelingen van toepassing zijn op de verontreiniging van de Schelde zowel in Nederland als in -94- België. Verder wat de juridiese mogelijkheden zijn om vervuilers en nalatige overheidsinstanties aan te pakken. Ook vormt het volgen van ontwikkelingen op en rond de Westerschelde een taak van de werkgroep, zoals de ver dieping van de vaargeul en de ontgrondingen rond de Hoge Platen en de mogelijke negatieve gevolgen voor het milieu. Een belangrijke aktiviteit in voorbereiding is de organi satie van een speciaal symposium over de Westerschelde, waarin de milieuproblematiek van de Westerschelde onder het voetlicht gebracht wordt. De Westerschelde is een natuurgebeid van internationale betekenis. De vervuiling van de Westerschelde bedreigt deze natuurwaarden, maar ook de mensen. Het is van groot belang, dat de waarheid over de Westerschelde bekend wordt -95-

't Duumpje | 1983 | | pagina 11