4 NIEUWS VAN HET ZWIN Dit voedsel-roof-gedrag is overigens heel algemeen in de vogelwereld. Zeer bekend is het natuurlijk van de jagers, die sterns, meeuwen, alken, zeekoeten en papegaaiduikers van hun vis 'verlossen'. Maar ook bijv. onze torenvalk weet van wanten zoals blijkt uit talrijke artikeltjes. Soorten als steenuil, kerkuil en velduil en zelfs wel eens een wezeltje verloren alle maal wel eens hun prooi aan de torenvalk. In een overzichts artikel noemen Broekman en Barnard wel ongeveer 200 rovende vogelsoorten en dan spreken ze nog niet van het stelen van Voedsel binnen de soort. Een leuk artikel om eens door te lezen. Zoals je ziet is voor iemand die zijn ogen openhoudt heel wat te zien buiten en als je er dan later ook nog wat over leest blijkt iets heel simpels toch nog heel wat meer te zijn dan je ooit had durven denken. ERIC MARTEIJN Gebruikte literatuur; Broekman, HJ C.J. Barnard (1979), Kleptoparasitism in birds, Animal Behaviour 27: 487-514. Barnard C.J. H.Stephens (1981). Prey size selection by lapwings in lapwing/gull associations. Animal Behaviour 29: 1-22. Kallander H. (1977), Piracy by black headed gulls on lapwings. Bird Study 24: 186-194. 98- In de zwinschorre is het broedseizoen afgesloten; - naast ongeveer 5.000 paar kokmeeuwen broedden er ook nog 1 paar zwartkop-, 2 paar storm— en 12 paar zilver meeuwen - niet minder dan 320 paartjes visdiefjes, 1 paar noordse stern en ook dit jaar weer een exemplaar Dougall's stern, gepaard met een visdiefje. - de beheerswerken van de vorige jaren leverden gelukkig een toename op van kluten, we noteerden 33 paar; - 60 paar scholeksters, 38 tureluurs, 12 strandplevieren, 75 bergeenden en 1 paar kuifeend kwamen tot broeden in het Zwin zelf en/of de onmiddelijke omgeving. De maanden augustus en september zijn een bijzonder interessante periode voor het observeren van roofvogels op trek. Vooral in de polders zijn torenvalk en bruine kiekendief algemeen. Op 7 augustus laatstleden zagen we met een geleid bezoek niet minder dan 8 roofvogels: 2 torenvalk, éên wespendief, 2 buizerden, 1 bruine en 2 grauwe kiekendieven. Enkele bijzondere waarnemingen: - 2 overzomerende kepen, men kan hun zang horen bij de ingang van het reservaat; - een lachstern op 11 augustus; - een kleine zilverreiger die voor het eerst gezien werd op 10 juni zou hier overzomeren. In augustus is de zwinschorre een enorm paars tapijt. In deze periode bloeit de lamsoor (de zwinblomme) Andere typische schorreplanten zoals schijnspurrie, zeekraal, klein schorrekruidgewone en gest'eelde zout- melde bloeien eveneens. Ten gevolge van de erg droge zomer bloeien in de duinen betrekkelijk weinig planten. In de schorre echter is de geringe invloed van de droogte op te merken. Deze typische planten, men noemt ze halo- fyten, verdragen niet alleen rechtstreekse zeewater invloed doch kunnen er zelfs voedingssappen uit opvangen. De Conservator, Guido Burggraeve. 99-

't Duumpje | 1983 | | pagina 13