Ea MEDEDELINGEN VAN DE "v3 9 PLANOLOOIEWERKGR0EP DE REKREATIENOTA VAN DE GEMEENTE OOSTBURG De rekreatie langs de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen Is de laatste tijd nogal ln de belangstelling geweest door de presentatie van een beleidsnota opgesteld door een commissie ad hoc van de gemeente Oostburg. Ook binnen onze vereniging is de beleidsnota grondig bestudeerd en van kommentaar voorzien. Het voorbereidende werk werd gedaan door de planologie werkgroep, die een eerste reaktie formuleerde op de hoorzitting van 28 juni jl. Vervolgens werd een openbare avond belegd op 16 september om het standpunt met de leden en andere belangstellenden door te spreken. Er waren een 25-tal belangstellenden. Dit alles heeft geleid tot een officiële reaktie, die we hieronder weergeven. De commissie ad hoe heeft ons uitgenodigd over de beleidsnota met hen te komen praten, dat zal waarschijnlijk binnenkort gebeuren. Het bestuur van het Zeeuws Coördinatie orgaan heeft zich ondertussen achter onze reaktie geschaard. Onze reaktie op de beleidsnota rekreatie: De rekreatie drukt haar stempel op de kust van West- Zeeuws-Vlaanderen. Campings en zomerwoningcomplexen hebben het kustlandschap haar openheid ontnomen. Rond de natuurgebieden hebben zich de rekreatie voorzieningen geconcentreerd. Het leefmilieu in de streek komt onder druk te staan gedurende de zomermaanden door de stromen toe risten. Met deze gedachten in het achterhoofd heeft de planologie werkgroep van onze vereniging het standpunt van het Duumpje voorbereid t.a.v. de rekreatie beleidsnota. Het resultaat willen we hieronder aan u voorleggen. Onze reaktie spitst zich toe op twee onderwerpen. Aller eerst de groeimogelijkheden, die acceptabel geacht worden en verder het beginsel om drukke kustgedeeltes af te wis selen met rustige. In de nota wordt de stap-op-de-plaats gedachte losgelaten en is er nu uitgegaan van de 'verantwoorde groei'.- We betwijfelen dat er' sprake is van verantwoorde groei bij het mogelijk maken van camping uitbreidingen met 33% ha, oftewel 30%, waar naar onze mening ten onrechte de groei van de Napoleonhoeve niet bij is opgenomen. -102- De groeimogelijkheden worden per camping afgewogen. Wat dat intotaliteit aan groeimogelijkheden langs de kust oplevert overstijgt naar onze mening het redelijke. De ge volgen die een dergelijke uitbreiding heeft voor de land schaps- en natuurwaardende rust in de kuststrook en het leefmilieu voor de plaatselijke bevolking zijn zeer onwenselijk. Een belangrijk criterium om de uitbreiding per camping te beoordelen is de 4 ha, als grootte voor een rendabel te exploiteren camping. Elke campinghouder zal volgens de nota de mogelijkheid moeten krijgen zijn camping tot 4 ha uit te breiden. Naar onze mening is aan dit criterium teveel belang gehecht t.o.v. het geheel van uitbreidingen, die dit oplevert. Daarnaast betwijfelen we de bruikbaarheidomdat dergelijke criteria erg ge voelig zijn voor economische schommelingen. Dit criterium biedt ook niet de garantie dat een ondernemer zo'n bedrijf rendabel kan laten draaien. De eenvormigheid wordt op deze manier ook in de hand gewerkt. De uitbreiding van de Napoleonhoeve van 7% ha naar ruim 12 ha is in de verhouding tot de 4 ha norm buiten proporties. De toezeggingen die al gedaan zijn, zijn zo in tegenspraak met het voorgestelde beleid. We missen een verkleuring en rechtvaardiging van deze gang van zaken. Een uitstekend uitgangpunt om de rekreatie in banen te leiden langs de kust vinden we het idee om de drukke kustgedeeltes te laten afwisselen met rustige. Om 'dichtslibben' van de kust met rekreatieve voorzieningen te voorkomen, om de rekreant een gedifferentieerd aanbod van drukke en rustige stranden te kunnen bieden (voor elk wat wils) en om natuur- en landschapswaarden te beschermen onderschrijven we dit uitgangspunt. Alleen is jammergenoeg niets terug te vinden in de nota, hoe dit uitgangspunt gerealiseerd kan worden. Integendeel, er wórden een aan->> tal voorstellen gedaan die dit uitgangspunt ondergraven, zoals de 25-meter zfine langs de kust. Op zich ook weer een uitstekend idee om de kuststrook aantrekkelijker te maken door een strook van 25 meter in te richten, zowel om de rekreant te dienen als het landschap te verfraaien. Maar: alleen kan het inrichten van zo'n strook daar ge beuren, waar de dijkverzwaringswerken nog moeten worden uitgevoerd. Daar juist zijn ook de rustige kustgedeeltes aanwezig. Het rustige/drukke kustgedeeltes principe zal alleen ovèreind blijven, als bij de inrichting dit uitgangspunt blijft gehandhaafd. Bij het rustige strand- gedeelte kan het accent van de inrichting op de landschap pelijke waarden liggen, terwijl de parkeergelegenheid en ligweides bij de drukke strandgedeeltes thuis horen. -103-

't Duumpje | 1983 | | pagina 15