De twee belangrijkste natuurgebieden langs de kust (het Zwin buiten beschouwing gelaten)dus de Zwarte polder en de Groese duintjes zijn omringd door campings. Bij de Zwarte polder is volgens de nota een rustig strand gedeelte gelegen. Dit komt natuurlijk niet overeen met de huidige stand van zaken. De bezettingsgraad is laag door het grote strandoppervlak, maar de dijkovergang bij de Zwarte polder behoort tot de drukste van de streek. Het totale aantal mensen dat de Zwarte polder passeert bepaalt de druk op dit natuurgebied. Het niet toestaan van verdere uitbreiding van campings rond de Zwarte polder zoals in de nota wordt voorgestaan kunnen we onderschrij ven. Daarmee in tegenspraak is de uitbreidingsmogelijkheid die camping de Hoogte wordt geboden. De ring van campings rond de Zwarte polder wordt- zo verder gesloten en de di- rekte gevolgen liggen voor de hand bij deze camping die tegen de dijk van de Zwarte polder aanligt. Deze uitbreidingsmogelijkheden zijn strijdig met de eigen uitgangspunten van de nota en in strijd met de natuur waarden van de Zwarte polder. Bij de Groese duintjes worden verdere uitbreidingsmoge lijkheden van de omliggende campings toegestaan. Ook is er een grote parkeerplaats gepland. In de nota wordt er zonder meer van uitgegaan, dat dit geen gevolgen zal heb ben voor de natuurwaarden in dit gebied. We delen het optimisme van de commissie niet. Na de dijkverzwarings- werken zal een beperkt gedeelte van het gebied overblijf ven, maar wel wordt het meest karakterestieke en waarde volle gedeelte gespaard. De drukte op het strand zal al leen maar toenemen, terwijl het strandoppervlak verkleint. De neiging zal ontstaan achter de nieuwe dijk in de Groese duintjes een plaatsje te zoeken. De geplande ontwikkelin gen aldaar zijn alleen maar acceptabel als bij de inrich ting en beheer de grote natuurwaardes uitgangspunt vormen. Deze lijken ons het meest gewaarborgd als het' gebied in beheer wordt gegeven bij een natuurbeschermings instantie. Gegeven de huidige situatie levert het rustig/drukke- principe weinig op voor de natuurgebieden. Ook wordt er verder geen antwoord gegeven op de vraag hoe dit principe verder in de praktijk kan worden uitgebouwd. Te denken valt aan het weglaten van dijk- of duinovergangen om rekreanten te leiden, evenals het afsluiten van kustwegen. Bv. in de Tienhonderdpolder, tussen de Adornispolder en de Groese duintjes of tussen de Groese duintjes en het rekreatie centrum Schoneveld. De Napoleonhoeve moet door de dijkverzwaringswerken ver plaatst worden. We stellen voor de mogelijkheid te onder zoeken deze camping te verplaatsen richting Schoneveld of desnoods richting Groese duintjes om zodoende een echte rustige strook te maken. Ook zal de inrichting van de 25-meter strook bepalend zijn voor wat nog van het prin cipe overblijft. Verder willen we een aantal punten behandelen, die voor ons aanleiding geven tot het maken van opmerkingen: - Wat ons betreft gaat de voorkeur bij verdere uitbreiding van campings uit naar toeristiese standplaatsen. Deze leveren vanuit landschappelijk oogpunt minder problemen op dan vaste standplaatsen. - We missen een standpunt over overloopterreinen in geval van top-drukte. Het in eigen beheer houden van deze ter reinen door de gemeente geniet wat ons betreft de voorkeur. - Nieuwe campings worden in de nota gesitueerd in het achterland. Vooral' als er een nieuwe camping met een groot te van 7 ha zoals in de nota voor een nieuwe camping wordt aangehouden wordt opgericht, zal dit gevolgen hebben voor het landschap. Alleen bij een zorgvuldige keuze van de vestigingsplaats, waarbij grote aandacht aan de landschappelijke inpassing besteed wordt, zijn deze accep tabel. Wat ons betreft zien we meer in het stimuleren van kamperen bij de boer, dan het opzetten van nieuwe groot schalige kampeerterreinen in het achterland. Wat ons betreft zouden deze nieuwe kampeerterreinen zoveel mogelijk bij de bestaande bebouwing kunnen aansluiten. - Wat het nieuwe 2e woningen of appartementen complex dat tussen Cadzand en Cadzand-Bad is gepland betreft, lijkt ons dit op middellange termijn een irreSle gedachte. De huidige plannen bieden voor deze periode nog mogelijk- - heden genoeg. Seizoensverlenging kan nieuwbouw overbodig maken. - Grootschalige projekten als pretparken e.d. horen naar onze mening niet thuis in W-Z-Vl. omdat ze een te grote aanslag betekenen op het polderland en haar infra struktuur, -105-

't Duumpje | 1983 | | pagina 16