Q EKSKURSIEVERSL/fiEN ee Verslag vlinderavond, 12 augustus 1983. Op deze vrijdagavond hield Gert-Jan van Pelt een dia avond over vlinders voor zo'n 20 belangstellenden. Vooral de nachtvlinders kregen veel aandacht en ook een collektie opgeprikte dag- en nachtvlinders kon bekeken worden. De volgende middag stond een vlinder excursie op het programma, maar de zwaar bewolkte hemel met af en toe regen en een harde wind was bij uitstek ongeschikt weer om vlinders te bekijken. Terecht was dan ook bijna ieder een thuis gebleven. Over het algemeen was de zomer echter bijzonder goed voor vlinders. Zeer bijzonder waren de aantallen pijl staartvlinders die gezien werden. De kolibrivlinder is bekend van zijn kolibri-achtig hangen voor de bloemen, terwijl met de roltong honing uit de bloem wordt gezogen. Evenals vorig jaar kwamen er veel waarnemingen van binnen, al valt de nazomer door het matige, wisselvallige weer wat tegen. Van de doodshoodsvlinder (inderdaad is er op de rug van deze grote vlinder een doodshoofdtekening te ontwaren) is er nog maar 1 waarneming binnen gekomen. De windepijlstaart, ook zo'n grote vlinder met een rood achtig lijf, 2 ogen net onder het borststuk op het achter lijf en zijn lange grijze vleugels werd opvallend vaak gevonden. Deze pijlstaart is alleen 'snachts aktief en wordt overdag meestal rustend gevonden tussen de planten, of tegen een kozijn of muur. Gemiddeld komen er maar 3 waarnemingen per jaar binnen over heel Nederland, maar nu zijn er in onze streek al zeker meer dan 10 waarne mingen gemeld. Graag ontvangen we alle waarnemingen van deze vlinders, maar ook van andere leuke vlinder waarnemingen op onder staand adres: LEO D'Hoore Merseniersstraat 6, Sluis tel. 01178-1963. Verslag fietsexcursie rond Aardenburg» 28 augustus 1983. We startten op deze zonnige maar winderige zondagmorgen om 10 uur op de Kaai te Aardenburg met 13 personen om een fietstocht te maken rond Aardenburg. De tocht voerde door het prachtige krekengebied waarbij vooral op de vogels werd gelet. Meteen in de Olieweg kwamen we al 2 paapjes tegen en iets verderop een grote bedrijvigheid van fouragerende mussen, kneuen en tortelduiven. Via de Langeweg en de Jokweg, waar we een tapuit zagen bereikten we de Liter. Daar zagen we 4 watersnippen, 8 wulpen, 6 wilde eenden een 30-tal goudplevieren en veel kieviten. Een leuke verrassing vormden de wezeltjes, 5 of 6 exemplaren, die vliegensvlug de weg overstaken. In de Ritte, ook wel Bonte Kof genoemd, zaten nog 11 wilde eenden en 4 paapjes lieten zich eens goed bekijken in de Sophiaweg. We fietsten verder naar de Plate en bekeken dit gebied vanaf de Bakkersdam. Eerst zagen we enkel een groep wilde eenden maar plotseling verschenen 7 blauwe reigers die opgejaagd waren door een bruine kiekendief. Deze laatste vertoonde ons zijn zweefkunsten en joeg nog een groepje van 50 goudplevieren op die we over het hoofd hadden gezien. De Sint-Kruiskreek eiste ook onze aandacht: Naast een grote groep wilde eenden zagen we er 3 wulpen, 1 grauwe gans, 1 blauwe reiger, 2 zwarte kraaien, 8 watersnippen, 1 oeverloper, 2 kleine plevieren, 1 zwarte ruiter en 1 koekoek. Even verderop, langs de kreek zat een bruine kiekendief vermoedelijk een prooi te verorberen, waarbij hij werd lastig gevallen door een torenvalk, die duik vluchten op hem uitoefende. Boven de kreek verschenen nog 2 juveniele bruine kiekendieven: aan roofvogels geen gebrek deze morgen! - Via Sint Kruis reden we langs het Grote Gat aldaar waar zich 3 witgatjes, 2 oeverlopers en een groep kokmeeuwen bevonden. Ten slotte zagen we langs de Heirweg nog 3 grauwe vliegnvangers en bereikten we na een geslaagde excursie Aardenburg weer, waar we tevreden afscheid van elkaar namen. ERIC BLAAKMAN Verslag excursie in de Groedse duintjes, 11 september 1983 Onder voortdurende flinke regenval trokken 5 deelnemers erg toch op uit. De kleine zangvogels lieten zich bijna niet zien. Enkele heggemussen verscholen zich in de strui ken; en een natte groenling bleef verkleumd op een takje zitten. Vele boerenzwaluwen vlogen langs de dijk tot op 2 meter van ons. Q,

't Duumpje | 1983 | | pagina 4